CORTECO Crankshaft Seal, Automatic Transmission 01036150B
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 01036150B
Make CORTECO
EAN 3358960516367
  • Designed for automatic transmission systems
  • Prevents oil leaks and protects components
  • Ensures smooth transmission operation
  • Made with durable, high-quality materials
  • Precise fit for reliable sealing
  • Contributes to transmission longevity and efficiency
  • From a trusted brand in sealing technology
  • Direct fit for compatible applications
Height [mm]
7
Height 1 [mm]
14,5
Inner diameter [mm]
50]
Outer diameter [mm]
+105
Material
ACM (polyacrylic rubber)
  • AUDI
    • A7 Sportback (4GA, 4GF)
      • 3.0 TDI (150kW/204PS)
      • 2.8 FSI (150kW/204PS)
      • 2.8 FSI quattro (150kW/204PS)
    • A6 C7 (4G2, 4GC)
      • 2.8 FSI (150kW/204PS)
      • 2.0 TDI (130kW/177PS)
      • 3.0 TDI (150kW/204PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI (132kW/180PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TFSI quattro (155kW/211PS)
    • A6 C7 Avant (4G5, 4GD)
      • 2.8 FSI (150kW/204PS)
      • 2.0 TDI (130kW/177PS)
      • 3.0 TDI (150kW/204PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI (132kW/180PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
    • A5 (8T3)
      • 2.0 TDI (130kW/177PS)
      • 3.0 TDI (150kW/204PS)
      • 1.8 TFSI (125kW/170PS)
      • 3.2 FSI (195kW/265PS)
      • 2.7 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI quattro (130kW/177PS)
      • 3.2 FSI quattro (195kW/265PS)
      • 2.0 TFSI (132kW/180PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 2.7 TDI (120kW/163PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI (165kW/224PS)
      • 2.0 TFSI quattro (165kW/224PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI quattro (140kW/190PS)
      • 1.8 TFSI (130kW/177PS)
      • 2.0 TFSI quattro (169kW/230PS)
      • 2.0 TFSI (169kW/230PS)
    • A5 Sportback (8TA)
      • 2.0 TDI (130kW/177PS)
      • 3.0 TDI (150kW/204PS)
      • 1.8 TFSI (125kW/170PS)
      • 2.0 TFSI (132kW/180PS)
      • 2.7 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.0 TFSI (165kW/224PS)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
      • 1.8 TFSI (106kW/144PS)
      • 1.8 TFSI (130kW/177PS)
      • 2.0 TFSI (169kW/230PS)
    • A5 Kabriolets (8F7)
      • 2.0 TDI (130kW/177PS)
      • 3.0 TDI (150kW/204PS)
      • 1.8 TFSI (125kW/170PS)
      • 2.0 TFSI (132kW/180PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 3.2 FSI (195kW/265PS)
      • 2.7 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TFSI (165kW/224PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TFSI (162kW/220PS)
      • 1.8 TFSI (130kW/177PS)
      • 2.0 TFSI (169kW/230PS)
    • A4 B8 (8K2)
      • 1.8 TFSI (125kW/170PS)
      • 1.8 TFSI quattro (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (130kW/177PS)
      • 3.0 TDI (150kW/204PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.7 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 1.8 TFSI (88kW/120PS)
      • 2.0 TFSI (132kW/180PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 1.8 TFSI quattro (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 3.2 FSI (195kW/265PS)
      • 2.0 TDI quattro (105kW/143PS)
      • 2.0 TFSI (165kW/224PS)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI quattro (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
    • A4 B8 Avant (8K5)
      • 1.8 TFSI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (130kW/177PS)
      • 3.0 TDI (150kW/204PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.7 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 1.8 TFSI (88kW/120PS)
      • 2.0 TFSI (132kW/180PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.7 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 3.2 FSI (195kW/265PS)
      • 2.0 TFSI (165kW/224PS)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)