CHAMPION Spark Plug OE128/T10
High-quality spark plug designed for reliable ignition and optimal engine performance.
inc. VAT 21%
In stock 398
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN OE128/T10
Make CHAMPION
EAN 5010874517202
  • OE128/T10 part code
  • CHAMPION brand quality
  • Ensures reliable ignition
  • Contributes to optimal engine performance
  • Durable construction for longevity
  • Supports smooth engine operation
  • Aids in fuel efficiency
Ignition spark plug
1-mass electrode
Ignition spark plug
with a flat sealing surface
Central electrode
Distance between electrodes [mm]
"1"
Thread size
M14x1.25
Thread length [mm]
19
Technical information number
RC12LC4
Connection technology
SAE
Container type
Box
Wrench size
16 mm
Quality/Class
Nickel GE
Gap between electrodes [mm]
7
Tightening torque from [Nm]
+25
Tightening torque up to [Nm]
[30
Package length [cm]
8,65
Package width [cm]
2,45
Package height [cm]
2,45
Resistance from [kOhm]
6
Resistance up to [kOhm]
+15
Projection [mm]
5+1
  • DODGE
    • RAM 1500 Pick-up (BE, BR)
      • 3.9 (130kW/177PS)
  • JEEP
    • GRAND CHEROKEE I (ZJ, ZG)
      • 5.9 i 4x4 (177kW/241PS)
      • 5.2 Limited 4x4 (136kW/185PS)
      • 5.2 (164kW/223PS)
      • 5.2 4x4 (164kW/223PS)
    • CHEROKEE (SJ)
      • 5.9 4x4 (128kW/174PS)