CHAMPION OE074/T10 Spark Plug
inc. VAT 21%
In stock 46
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN OE074/T10
Make CHAMPION
EAN 5010874512658
  • OE-equivalent design for direct fit
  • Ensures reliable ignition
  • Promotes efficient combustion
  • Durable construction for longevity
  • Contributes to smooth engine operation
  • Designed for optimal performance
Distance between electrodes [mm]
0,7
Thread length [mm]
19
Technical information number
N5C
Connection technology
M4/SAE
Wrench size
21 mm
Quality/Class
Nickel GE
Gap between electrodes [mm]
+15
Package length [cm]
8,65
Package width [cm]
2,45
Package height [cm]
2,45
  • VW
    • 412 Variant
      • 1.7 (59kW/80PS)
      • 1.8 E,LE (55kW/75PS)
      • 1.8 E,LE (63kW/86PS)
    • TRANSPORTER T2 Autobuss (22, 23, 24)
      • 1.8 (50kW/68PS)
      • 2.0 (51kW/70PS)
      • 1.7 (49kW/66PS)
    • TRANSPORTER T3 Autobuss (25_)
      • 1.6 (37kW/50PS)
      • 1.9 (61kW/83PS)
      • 2.0 (51kW/70PS)
      • 2.1 (70kW/95PS)
      • 2.1 i (68kW/92PS)
      • 2.1 Cat (70kW/95PS)
      • 1.9 (66kW/90PS)
      • 2.1 Syncro (70kW/95PS)
      • 2.1 (64kW/87PS)
      • 2.1 Syncro (64kW/87PS)
    • TRANSPORTER T3 Furgons (24_, 25_)
      • 2.1 (70kW/95PS)
      • 2.1 Syncro (70kW/95PS)
      • 2.0 (51kW/69PS)
      • 1.6 (37kW/50PS)
      • 2.1 i (68kW/92PS)
      • 1.9 (66kW/90PS)
      • 1.9 (61kW/83PS)
      • 1.7 (50kW/68PS)
      • 1.7 (59kW/80PS)
      • 1.8 (55kW/75PS)
      • 1.8 (63kW/86PS)
    • TRANSPORTER T2 Furgons (21, 23)
      • 1.7 (49kW/67PS)
      • 2.0 (51kW/69PS)
      • 1.8 (50kW/68PS)
    • TRANSPORTER T3 Platforma/Šasija (24_)
      • 2.1 (70kW/95PS)
      • 2.1 Syncro (70kW/95PS)
      • 2.0 (51kW/69PS)
      • 2.1 i (68kW/92PS)
      • 1.9 (61kW/83PS)
  • PORSCHE
    • 914
      • 1.7 (59kW/80PS)
      • 2.0 (74kW/100PS)
      • 1.8 (63kW/86PS)
      • /6 2.0 (81kW/110PS)
  • MITSUBISHI
    • LANCER I (A7_)
      • 1.2 (A75A) (40kW/55PS)
  • GLAS
    • 04
      • 1004 (29kW/39PS)
  • ALFA ROMEO
    • SPIDER (102_)
      • 2000 (82kW/112PS)
      • 2000 (85kW/116PS)
    • 2300 (102_)
      • 2.3 (104kW/141PS)
      • 2.3 TI (109kW/149PS)
    • 1900 (190_)
      • 1.9 (59kW/80PS)
      • 1.9 Super (66kW/90PS)
      • 1.9 ti (74kW/100PS)
      • 1.9 ti Super (85kW/115PS)
    • 2600 Sprint (117_)
      • 2.6 (107kW/145PS)
    • 2600 Spider (117_)
      • 2.6 (107kW/145PS)
    • 2600 Berlina (117_)
      • 2.6 (96kW/130PS)
    • MATTA Atvērta tipa visurgājējs (AR5_)
      • 1.9 (48kW/65PS)
  • MG
    • MAGNETTE
      • 1.6 (51kW/69PS)
  • LANCIA
    • APPIA Berlina
      • 1.1 (C102SIII) (35kW/48PS)
    • APPIA Universālis
      • 1.1 (C105SIII) (35kW/48PS)
    • AURELIA Berlina
      • 1.8 (41kW/56PS)
      • 2.0 (AU50) (47kW/64PS)
      • 2.0 (AU50) (51kW/70PS)
      • 2.0 (AU50) (66kW/90PS)
      • 2.3 (AU50) (64kW/87PS)
    • AURELIA Coupe
      • 2.0 (AU50) (59kW/80PS)
      • 2.5 (AU50) (87kW/118PS)
    • AURELIA Spider
      • 2.5 (AU50) (87kW/118PS)
    • AURELIA Kabriolets
      • 2.5 (AU50) (81kW/110PS)
    • FLAMINIA Berlina
      • 2.5 (3B) (75kW/102PS)
      • 2.5 (3B) (81kW/110PS)
    • FLAVIA Berlina
      • 1.5 (819) (57kW/78PS)
      • 1.5 (819) (59kW/80PS)
      • 1.5 (819) (62kW/84PS)