CHAMPION Aizdedzes svece OE037/T10
Compatible with VW KAEFER , VW 1500,1600 (31) , VW 1500,1600 Hečbeka virsbūve (31) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2710
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN OE037/T10
Make CHAMPION
EAN 5010874515505
  • OE037/T10 part code
  • CHAMPION brand
  • Designed for reliable ignition
  • Promotes efficient fuel combustion
  • Ensures consistent engine performance
  • Durable construction for longevity
  • Direct fit for specified applications
  • Contributes to smooth engine running
Distance between electrodes [mm]
0,6
Thread length [mm]
12,7
Technical information number
L86C
Connection technology
M4/SAE
Wrench size
21 mm
Quality/Class
Nickel GE
Gap between electrodes [mm]
0,8
Package length [cm]
8,85
Package width [cm]
2,6
Package height [cm]
2,35
Projection [mm]
+10
  • VW
    • KAEFER
      • 1300 1.3 (11) (29kW/40PS)
      • 1500 1.5 (11) (32kW/44PS)
      • 1500 1.6 (37kW/50PS)
      • 1303 1.3 (13) (32kW/44PS)
      • 1300 1.3 (11) (32kW/44PS)
      • 1302 1.3 (11) (32kW/44PS)
      • 1.1 (Brezel) (18kW/24PS)
      • 1300 1.3 (27kW/37PS)
      • 1302 1.3 (29kW/39PS)
      • 1302 1.6 (35kW/48PS)
      • 1.5 (33kW/45PS)
      • 1.5 S (40kW/54PS)
      • 1.6 TL (40kW/54PS)
      • 1.6 (40kW/54PS)
    • 1500,1600 Hečbeka virsbūve (31)
      • 1.6 TL (40kW/54PS)
      • 1.5 L (33kW/45PS)
    • 1500,1600 Variant (36)
      • 1.5 (33kW/45PS)
      • 1.6 L (40kW/54PS)
      • 1.5 S (40kW/54PS)
    • 181
      • 1.6 (32kW/44PS)
      • 1.6 (35kW/48PS)
      • 1.5 (32kW/44PS)
    • TRANSPORTER T3 Autobuss (25_)
      • 1.6 (37kW/50PS)
    • KAEFER Kabriolets (15)
      • 1303 1.3 (32kW/44PS)
      • 1500 1.6 (35kW/48PS)
      • 1303 1.6 (35kW/48PS)
    • KARMANN GHIA Coupe (14, 34)
      • 1300 (32kW/44PS)
      • 1500 (40kW/54PS)
      • 1600 (35kW/48PS)
    • TRANSPORTER T3 Furgons (24_, 25_)
      • 1.6 (37kW/50PS)
    • TRANSPORTER T1 Platforma/Šasija (26)
      • 1.6 (35kW/48PS)
  • WARTBURG
    • 353
      • 1.0 (33kW/45PS)
  • FORD
    • TAUNUS 12M I
      • 1.2 (28kW/38PS)
      • 1.5 (40kW/54PS)
    • TAUNUS 12M II Turnier
      • 1.2 (28kW/38PS)
    • TAUNUS 12M II (P4)
      • 1.2 (29kW/39PS)
      • 1.5 (37kW/50PS)
    • TAUNUS 12M II Coupe (P4)
      • 1.5 TS (37kW/50PS)
    • TAUNUS 12M II Turnier (P4)
      • 1.2 (29kW/39PS)
      • 1.5 (37kW/50PS)
    • TAUNUS 15M I
      • 1.5 (40kW/54PS)
    • TAUNUS 17M I
      • 1.7 (44kW/60PS)
    • TAUNUS 17M II Turnier
      • 1.7 (44kW/60PS)
    • TAUNUS 17M II (P3)
      • 1.5 (40kW/54PS)
      • 1.7 S (48kW/65PS)
    • TAUNUS 17M II Turnier (P3)
      • 1.5 (40kW/54PS)
      • 1.7 S (48kW/65PS)
  • CITROËN
    • ID
      • 21 F (74kW/101PS)
  • AUTO UNION
    • DKW F11
      • 0.7 Junior (25kW/34PS)
      • 0.8 Junior de Luxe (25kW/34PS)
    • DKW F12
      • 0.9 (29kW/39PS)
      • 0.9 (33kW/45PS)
    • DKW F12 Kabriolets
      • 0.9 (33kW/45PS)
  • OPEL
    • OLYMPIA REKORD
      • 1.5 (P1) (33kW/45PS)
  • SKODA
    • 110
      • 1.1 LS (38kW/52PS)
  • MOSKVICH
    • 403
      • E 1.4 (33kW/45PS)
      • I E 1.4 (33kW/45PS)
    • 423 Universālis
      • 1.4 (33kW/45PS)
  • BORGWARD
    • ISABELLA
      • 1500 TS (55kW/75PS)
  • RENAULT
    • 10 (119_)
      • 1.1 (33kW/45PS)
    • ESTAFETTE (213_)
      • 1.1 (29kW/39PS)
  • UAZ
    • 31512 Atvērta tipa visurgājējs
      • 4.3 V6 (135kW/184PS)
    • 3160 Slēgta tipa visurgājējs
      • 2.4 i (76kW/103PS)
  • DUCATI
    • 350
      • 350 F 3 (20kW/27PS)
      • 350 F 3 (31kW/42PS)