CHAMPION Spark Plug OE003/T10
Compatible with BMW 3 (E30) , BMW 3 Touring (E30) , BMW 3 (E36) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 140
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN OE003/T10
Make CHAMPION
EAN 5010874515109
  • OE003/T10 part code
  • CHAMPION brand quality
  • Ensures reliable ignition
  • Promotes optimal engine performance
  • Durable construction for longevity
  • Supports efficient fuel combustion
  • Helps maintain smooth engine operation
  • Suitable for various vehicle applications
Ignition spark plug
1-mass electrode
Ignition spark plug
with a flat sealing surface
Central electrode
Distance between electrodes [mm]
0,9
Thread size
M14x1.25
Thread length [mm]
19
Technical information number
C9YC
Connection technology
M4/SAE
Container type
Box
Wrench size
16 mm
Quality/Class
Nickel GE
Gap between electrodes [mm]
3
Tightening torque from [Nm]
+25
Tightening torque up to [Nm]
[30
Package length [cm]
8,65
Package width [cm]
2,45
Package height [cm]
2,45
Projection [mm]
+15
  • BMW
    • 3 (E30)
      • 316 i (73kW/100PS)
      • 318 i (85kW/115PS)
      • 318 i (83kW/113PS)
      • 316 i (75kW/102PS)
    • 3 Touring (E30)
      • 318 i (83kW/113PS)
      • 318 i (85kW/115PS)
    • 3 (E36)
      • 318 i (83kW/113PS)
    • 7 (E32)
      • 750 i, iL V12 (220kW/300PS)
    • 8 (E31)
      • 850 i, Ci (220kW/300PS)
      • 850 CSi (280kW/380PS)
    • 3 Kabriolets (E30)
      • 318 i (83kW/113PS)
  • MERCEDES-BENZ
    • E-CLASS (W124)
      • E 280 (124.028) (145kW/197PS)
    • 124 Sedans (W124)
      • 500 E (124.036) (240kW/326PS)
      • 280 E (124.028) (145kW/197PS)
    • SL (R129)
      • 500 SL (129.066) (240kW/326PS)
  • CITROËN
    • AX (ZA-_)
      • 10 E (30kW/41PS)
      • 11 (40kW/54PS)
      • 14 (49kW/67PS)
    • BX (XB-_)
      • 16 (53kW/72PS)
      • 19 (75kW/102PS)
      • 19 E (80kW/109PS)
      • 16 E (65kW/88PS)
      • 15 (59kW/80PS)
      • 19 (77kW/105PS)
    • BX Break (XB-_)
      • 16 (53kW/72PS)
      • 19 (75kW/102PS)
      • 16 (65kW/88PS)
      • 19 (80kW/109PS)
      • 19 (70kW/95PS)
      • 19 4x4 (80kW/109PS)
      • 19 Cat (75kW/102PS)
      • 15 (59kW/80PS)
    • C15 Furgons/minivens (VD_)
      • 1.1 (35kW/48PS)
      • 1.4 E (44kW/60PS)
      • 1.3 (47kW/64PS)
  • PEUGEOT
    • 205 II (20A/C)
      • 1.1 (36kW/49PS)
      • 1.0 (33kW/45PS)
      • 1.9 GTI Cat (75kW/102PS)
    • 205 I Kabriolets (741B, 20D)
      • 1.9 CTI (75kW/102PS)
    • 309 I (10C, 10A)
      • 1.1 (40kW/54PS)
      • 1.3 (47kW/64PS)
      • 1.6 (53kW/72PS)
      • 1.6 (55kW/75PS)
      • 1.9 (72kW/98PS)
      • 1.9 GTI (88kW/120PS)
      • 1.6 (59kW/80PS)
      • 1.6 (69kW/94PS)
      • 1.6 Cat (55kW/75PS)
    • 309 II (3C, 3A)
      • 1.9 (72kW/98PS)
    • 405 I (15B)
      • 1.9 Injection (77kW/105PS)
    • 405 I Break (15E)
      • 1.9 (70kW/95PS)
      • 1.9 (77kW/105PS)
    • 305 II (581M)
      • 1.6 (54kW/73PS)
    • 305 II Break (581E)
      • 1.6 (54kW/73PS)
    • 605 (6B)
      • 2.0 (79kW/107PS)
  • SEAT
    • IBIZA I (21A)
      • 1.5 (63kW/85PS)
  • SAAB
    • 900 I Combi Coupe
      • 2.0 -16 (93kW/126PS)
      • 2.1 -16 (100kW/136PS)
    • 9000 Hečbeka virsbūve
      • 2.0 -16 (92kW/125PS)
      • 2.0 -16 (94kW/128PS)
    • 900 I Kabriolets
      • 2.0 -16 (93kW/126PS)
      • 2.1 -16 (100kW/136PS)
    • 900 I (AC4, AM4)
      • 2.0 -16 (93kW/126PS)
      • 2.1 -16 (100kW/136PS)
  • SSANGYONG
    • MUSSO (FJ)
      • 2.3 (103kW/140PS)
  • DAEWOO
    • MUSSO (FJ)
      • 2.3 (103kW/140PS)
  • OPEL
    • OMEGA A (V87)
      • 3.6 24V Lotus (F19, M19, N19) (277kW/377PS)
  • PROTON
    • IMPIAN
      • 1.6 (CF1S) (76kW/102PS)