BREMBO Brake Drum 14.B976.50
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 14.B976.50
Make BREMBO
EAN 8020584325223
  • Genuine BREMBO quality
  • Part code: 14.B976.50
  • Ensures reliable braking performance
  • Durable construction for longevity
  • Designed for optimal fit and function
  • Promotes consistent heat dissipation
  • Enhances vehicle safety and control
Inner height of brake drum [mm]
51,2
Number of splines
4
Additional article/Additional info 2
with a wheel hub bearing kit
Brake drum diameter, outer [mm]
228,7
Overall height of the brake drum [mm]
76,7
max. brake drum oversize [mm]
230,6
  • PEUGEOT
    • 208 I (CA_, CC_)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
      • 1.6 HDi (68kW/92PS)
      • 1.6 HDi (84kW/114PS)
      • 1.0 VTi (50kW/68PS)
      • 1.2 VTI 82 (60kW/82PS)
      • 1.4 VTi (70kW/95PS)
      • 1.6 VTi (88kW/120PS)
      • 1.2 THP 110 (81kW/110PS)
      • 1.6 HDi / BlueHDi 75 (55kW/75PS)
      • 1.6 BlueHDi 120 (88kW/120PS)
      • 1.6 BlueHDi 100 (73kW/100PS)
      • 1.6 HDi (85kW/116PS)
      • 1.2 VTi 68 / PureTech 68 (50kW/68PS)
      • 1.2 PureTech 82 (61kW/82PS)
      • 1.5 BlueHDI 100 (75kW/102PS)
    • 207 (WA_, WC_)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.4 16V (65kW/88PS)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
      • 1.4 16V (70kW/95PS)
      • 1.6 HDi (68kW/92PS)
      • 1.4 (54kW/73PS)
      • 1.4 16V (72kW/98PS)
      • 1.4 BiFuel (54kW/73PS)
    • 207 SW (WK_)
      • 1.4 (54kW/73PS)
      • 1.4 16V (70kW/95PS)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
      • 1.6 HDi (68kW/92PS)
      • 1.4 16V (72kW/98PS)
      • 1.4 LPG (54kW/73PS)
    • 207 Furgons/Hečbeks (WA_, WC_)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
    • 208 Furgons/Hečbeks (CR_)
      • 1.4 HDi 68 (CR8HR0) (50kW/68PS)
      • 1.6 BlueHDi 75 (55kW/75PS)
      • 1.5 BlueHDi 100 (75kW/102PS)
    • 301
      • 1.5 BlueHDI 100 (75kW/102PS)
      • 1.2 PureTech 82 (61kW/83PS)
  • CITROËN
    • C3 II (SC_)
      • 1.4 VTi 95 (70kW/95PS)
      • 1.4 LPG (70kW/95PS)
      • 1.4 VTi (72kW/98PS)
    • DS3 (SA_)
      • 1.4 VTi 95 (70kW/95PS)
      • 1.4 VTi 98 (72kW/98PS)
      • 1.4 VTi 95 LPG (70kW/95PS)
    • C3 III (SX)
      • 1.2 VTi 68 (50kW/68PS)
      • 1.2 VTi 82 (60kW/82PS)
      • 1.2 THP 110 (SXHNPS, SXHNZT, SXHNZ6) (81kW/110PS)
      • 1.6 BlueHDi 75 (55kW/75PS)
      • 1.6 BlueHDi 100 (73kW/99PS)
      • 1.6 VTi (SXNFPT) (85kW/115PS)
      • 1.5 BlueHDi 100 (SXYHYP, SXYHTU) (75kW/102PS)
      • 1.2 PureTech 82 (61kW/83PS)
      • 1.2 PureTech 82 LPG (61kW/83PS)
    • C-ELYSEE (DD_)
      • 1.5 BlueHDi 100 (75kW/102PS)
      • 1.2 PureTech 82 (DDHMRP) (61kW/83PS)
    • C3 III Van (SX_, SY_)
      • PureTech 82 (61kW/83PS)
      • PureTech 110 (81kW/110PS)
      • BlueHDi 75 (55kW/75PS)
      • BlueHDi 100 (75kW/102PS)
      • BlueHDi 100 (73kW/99PS)
      • 1.2 VTi (60kW/82PS)
  • DS
    • DS 3 (SA_)
      • 1.2 VTi 82 (SAHMZ6) (60kW/82PS)
      • 1.2 THP 110 / PureTech 110 (SAHNPS, SAHNZ6, SAHNZT) (81kW/110PS)
      • 1.6 THP 165 (SA5GZM) (121kW/165PS)
      • 1.6 BlueHDi 100 (SABHY0, SABHYT) (73kW/99PS)
      • 1.6 BlueHDi 120 (SABHZM) (88kW/120PS)
      • 1.2 THP 130 (SAHNYM) (96kW/130PS)
      • 1.6 BlueHDi 75 (SABHW6) (55kW/75PS)
      • 1.6 THP 208 (SA5GRM) (153kW/208PS)
      • 1.4 HDi 70 (SA8HR4, SA8HP4) (50kW/68PS)
    • DS 3 Kabriolets (SB_)
      • 1.2 THP 110 (81kW/110PS)
      • 1.6 THP 165 (121kW/165PS)
      • 1.6 BlueHDi 100 (73kW/99PS)
      • 1.6 BlueHDi 120 (88kW/120PS)
      • 1.2 THP 130 (96kW/130PS)
      • 1.2 VTi 82 (60kW/82PS)
      • 1.6 THP 208 (153kW/208PS)