Brake Discs ADV184370
inc. VAT 21%
In stock 8
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADV184370
Make BLUE PRINT
EAN 5057746045128
  • Direct replacement for original equipment
  • Manufactured to OE specifications
  • High-quality materials for durability
  • Ensures consistent braking performance
  • Designed for optimal heat dissipation
  • Corrosion-resistant coating for extended life
  • Precise fit for easy installation
Brake disc thickness [mm]
[30
Number of wheel rim holes
5
Number of mounting holes
"1"
Thickness [mm]
52°
Outer diameter [mm]
345
Bolt circle-Ø [mm]
112
Processing
Multicarbon
Surface
coated
Brake disc type
with internal ventilation
Installation side
Front axle
Minimum thickness [mm]
28
Centering diameter [mm]
68
  • AUDI
    • A6 C7 (4G2, 4GC)
      • 3.0 TDI quattro (180kW/245PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 2.0 TFSI Hybrid (180kW/245PS)
      • 2.0 TFSI quattro (155kW/211PS)
      • 2.0 TFSI (185kW/252PS)
      • 3.0 TDI (155kW/211PS)
      • 3.0 TDI quattro (155kW/211PS)
      • 3.0 TDI (160kW/218PS)
      • 3.0 TDI quattro (160kW/218PS)
      • 3.0 TDI quattro (200kW/272PS)
      • 2.0 TFSI quattro (185kW/252PS)
      • 2.0 TFSI quattro (183kW/249PS)
    • A6 C7 Avant (4G5, 4GD)
      • 2.0 TFSI (185kW/252PS)
      • 3.0 TDI (155kW/211PS)
      • 3.0 TDI (160kW/218PS)
    • A5 Kabriolets (8F7)
      • 3.0 TDI quattro (176kW/240PS)
      • S5 quattro (245kW/333PS)
    • A5 (8T3)
      • S5 quattro (245kW/333PS)
      • S5 quattro (260kW/354PS)
    • A4 Allroad B8 (8KH)
      • 2.0 TFSI quattro (162kW/220PS)
      • 2.0 TFSI quattro (165kW/224PS)
    • Q5 (8RB)
      • 3.2 FSI quattro (199kW/270PS)
      • SQ5 TDI quattro (230kW/313PS)
      • 3.0 TFSI quattro (200kW/272PS)
      • 3.0 TDI quattro (190kW/258PS)
      • SQ5 TFSI quattro (260kW/354PS)
      • 3.0 TDI quattro (184kW/250PS)
      • SQ5 TDI quattro (240kW/326PS)
      • SQ5 TDI quattro (250kW/340PS)
    • A4 B8 (8K2)
      • S4 quattro (245kW/333PS)
    • A4 B8 Avant (8K5)
      • S4 quattro (245kW/333PS)
    • A5 Sportback (8TA)
      • S5 quattro (245kW/333PS)
    • A7 Sportback (4GA, 4GF)
      • 3.0 TDI quattro (176kW/239PS)
      • 3.0 TDI (160kW/218PS)
      • 2.0 TFSI (185kW/252PS)
      • 3.0 TDI (140kW/190PS)
      • 3.0 TDI quattro (140kW/190PS)
      • 3.0 TDI (155kW/211PS)
    • A7 Sportback (4KA)
      • 50 TDI Mild Hybrid quattro (210kW/286PS)
      • 45 TDI Mild Hybrid quattro (170kW/231PS)
      • 45 TFSI Mild Hybrid (180kW/245PS)
      • 45 TFSI Mild hybrid quattro (180kW/245PS)
    • Q5 Van (8RB)
      • 3.0 SQ5 TDI quattro (230kW/313PS)
      • 3.2 FSI quattro (199kW/271PS)
      • 3.0 SQ5 TDI quattro (240kW/326PS)
      • 3.0 SQ5 TDI quattro (250kW/340PS)
  • PORSCHE
    • MACAN (95B)
      • 3.0 S (250kW/340PS)
      • 3.6 Turbo (294kW/400PS)
      • 3.0 S Diesel (190kW/258PS)
      • 3.0 S Diesel (155kW/211PS)
      • 3.0 S Diesel (184kW/250PS)
      • 2.0 (174kW/237PS)
      • 3.0 GTS (265kW/360PS)
      • 2.0 (185kW/252PS)
      • 3.6 Turbo (324kW/440PS)
      • 2.0 (180kW/245PS)
      • 3.0 S (260kW/354PS)
      • 2.9 Turbo AWD (95BCI1) (324kW/440PS)
      • 2.9 GTS (95BBL1) (280kW/380PS)
      • 2.0 (95BAU1) (195kW/265PS)
      • 2.9 S (95BBV1) (280kW/380PS)
      • 2.9 GTS AWD (95BBW1) (324kW/440PS)