BLUE PRINT Clutch Disc ADV183110
Compatible with VW GOLF II (19E, 1G1) , VW PASSAT B3/B4 (3A2, 35I) , VW CORRADO (53I) Show more info
High-quality clutch disc designed for reliable performance and smooth engagement.
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADV183110
Make BLUE PRINT
EAN 5050063293531
  • Durable construction for extended lifespan.
  • Ensures smooth clutch engagement.
  • Designed for reliable power transfer.
  • Meets high-quality manufacturing standards.
Outer diameter [mm]
+200
Number of teeth
28
OE-number
023 141 031 K
  • VW
    • GOLF II (19E, 1G1)
      • 1.8 GTI G60 Syncro (118kW/160PS)
      • 1.8 GTI G60 (118kW/160PS)
    • PASSAT B3/B4 (3A2, 35I)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.8 G60 Syncro (118kW/160PS)
      • 2.0 16V (110kW/150PS)
      • 2.0 Syncro (85kW/115PS)
      • 2.0 (79kW/107PS)
    • CORRADO (53I)
      • 1.8 G60 (118kW/160PS)
      • 2.0 i 16V (100kW/136PS)
      • 2.0 i (85kW/115PS)
    • TRANSPORTER T4 Autobuss (70B, 70C, 7DB, 7DK, 70J, 70K, 7DC,
      • 2.4 D Syncro (57kW/78PS)
      • 2.5 Syncro (81kW/110PS)
      • 2.5 (81kW/110PS)
      • 2.4 D (57kW/78PS)
      • 2.5 Syncro (85kW/115PS)
      • 2.5 (85kW/115PS)
    • GOLF III (1H1)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 2.0 GTI 16V (110kW/150PS)
      • 2.0 Syncro (1HX1) (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI Syncro (1HX1) (66kW/90PS)
    • VENTO (1H2)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • PASSAT B3/B4 Variant (3A5, 35I)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.8 G60 Syncro (118kW/160PS)
      • 2.0 16V (110kW/150PS)
      • 2.0 Syncro (85kW/115PS)
      • 2.0 (79kW/107PS)
    • GOLF III Variant (1H5)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI Syncro (66kW/90PS)
      • 2.0 Syncro (85kW/115PS)
    • GOLF III Cabriolet (1E7)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • TRANSPORTER T4 Furgons (70A, 70H, 7DA, 7DH)
      • 2.5 (81kW/110PS)
      • 2.4 D (57kW/78PS)
      • 2.5 Syncro (81kW/110PS)
      • 2.4 D Syncro (57kW/78PS)
      • 2.5 (85kW/115PS)
      • 2.5 Syncro (85kW/115PS)
    • TRANSPORTER T4 Platforma/Šasija (70E, 70L, 70M, 7DE, 7DL, 7D
      • 2.4 D (57kW/78PS)
      • 2.5 (81kW/110PS)
      • 2.5 Syncro (81kW/110PS)
      • 2.5 (85kW/115PS)
      • 2.5 Syncro (85kW/115PS)
      • 2.4 D Syncro (57kW/78PS)
    • CADDY II Furgons/minivens (9K9A)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • POLO III CLASSIC (6V2)
      • 90 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • POLO Variant (6V5)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • GOLF IV Cabriolet (1E7)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • CADDY II Lielas ietilpības automobilis (9K9B)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • GOLF Van III Variant (1H5)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
  • SEAT
    • TOLEDO I (1L2)
      • 2.0 i 16V (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • CORDOBA (6K1, 6K2)
      • 2.0 i 16V (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • IBIZA II (6K1)
      • 2.0 i 16V (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • CORDOBA Vario (6K5)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
  • AUDI
    • A3 (8L1)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
  • SKODA
    • OCTAVIA I (1U2)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • OCTAVIA I Combi (1U5)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • OCTAVIA I Furgons/Universālis (1U5)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)