PN ADS72107
Make BLUE PRINT
EAN 5057746126506
  • Maintains transmission fluid cleanliness
  • Prevents wear on transmission components
  • Ensures smooth gear changes
  • Helps prevent overheating
  • Extends transmission lifespan
Transmission type
CVT automatic transmission (continuously variable)
Filter assembly
Filter cartridge
Height [mm]
+60
Outer diameter [mm]
56
Installation side
Transmission housing
Additional article/Additional information
with gaskets
  • SUBARU
    • XV (_GP_)
      • 1.6 i AWD (GP3, G33GP) (84kW/114PS)
      • 2.0 i AWD (GP7, G33GP) (110kW/150PS)
      • 1.6 BiFuel AWD (G33GP, GP3) (84kW/114PS)
      • 2.0 BiFuel AWD (G33GP, GP7) (110kW/150PS)
    • LEGACY V Universālis (BR)
      • 2.5 i AWD (BR9) (123kW/167PS)
      • 2.5 i AWD (BRM) (127kW/173PS)
      • 2.5 i AWD (BR9) (125kW/170PS)
    • FORESTER (SJ_)
      • 2.0 i AWD (SJ5) (110kW/150PS)
      • 2.0 D AWD (SJD) (108kW/147PS)
      • 2.0 XT AWD (SJG) (177kW/241PS)
      • 2.5 AWD (SJ9) (126kW/171PS)
    • IMPREZA Hečbeka virsbūve (GP_)
      • 1.6 i (GP2) (84kW/114PS)
      • 1.6 i AWD (84kW/114PS)
      • 2.0 AWD (GP7) (110kW/150PS)
    • OUTBACK (BR)
      • 2.5 BiFuel AWD (127kW/173PS)
      • 2.5 BiFuel AWD (123kW/167PS)
    • OUTBACK (BS)
      • 2.5 AWD (BS9) (129kW/175PS)
      • 3.6 AWD (BSF) (191kW/260PS)
      • 2.0 D AWD (BSD) (110kW/150PS)
    • LEGACY VI (BN)
      • 2.5 i AWD (BN9) (129kW/175PS)
      • 3.6 i AWD (BNF) (191kW/260PS)
    • LEVORG
      • 1.6 AWD (VM4) (125kW/170PS)
    • IMPREZA Hečbeka virsbūve (GT_)
      • 2.0 i AWD (GT7) (115kW/156PS)
      • 1.6 i (GT3) (84kW/114PS)
    • XV (GT)
      • 1.6 i AWD (GT3) (84kW/114PS)
      • 2.0 i AWD (GT7) (110kW/150PS)
      • 2.0 i e-BOXER AWD (GTE) (110kW/150PS)
    • FORESTER (SK_)
      • 2.0 e-Boxer Hybrid AWD (SKE) (107kW/145PS)
      • 2.5 AWD (SK9) (136kW/185PS)
      • 2.0 e-Boxer Hybrid AWD (SKE) (110kW/150PS)
      • 2.0 AWD (SK7) (115kW/156PS)
    • IMPREZA Sedans (GJ_)
      • 1.6 AWD (GJ3) (84kW/114PS)
      • 1.6 Priekšpiedziņa (GJ2) (84kW/114PS)
    • OUTBACK (BT)
      • 2.5 AWD (BT9KL, BT9LL, BT11A, BT12A, BT13A) (124kW/169PS)
    • CROSSTREK (GU_)
      • 2.0 e-BOXER Hybrid AWD (GUE) (100kW/136PS)