BLUE PRINT Steering Tie Rod End ADN187116
Compatible with NISSAN PATROL GR V Wagon (Y61) ,
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADN187116
Make BLUE PRINT
EAN 5050063602074
  • High-quality construction for durability
  • Ensures precise steering response
  • Critical component for vehicle handling
  • Designed for a direct fit
  • Helps maintain proper wheel alignment
  • Reduces uneven tire wear
  • Reliable performance for daily driving
cross-reference numbers
ADN187117
Length [mm]
172
Thickness [mm]
82
External thread size
M12 x 1,25
External thread size
M20 x 1,5
Wrench size
2+2
Installation side
Front axle right
Additional article/Additional information
with a crown wheel and split pin
  • NISSAN
    • PATROL GR V Wagon (Y61)
      • 2.8 TD (95kW/129PS)
      • 3.0 DTi (116kW/158PS)
      • 3.0 DTi (118kW/160PS)