BLUE PRINT ADN17206 Camshaft Position Sensor
Ensures accurate camshaft timing for optimal engine performance and fuel efficiency.
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADN17206
Make BLUE PRINT
EAN 5050063014693
  • Accurate camshaft position monitoring
  • Essential for engine timing and control
  • Improves engine performance and fuel efficiency
  • Direct fit for easy installation
  • High-quality construction for durability
  • Replaces OE part number 038907319
Number of connections
3
Additional article/Additional info 2
with sealing ring
  • NISSAN
    • 350Z Coupe (Z33)
      • 3.5 (AAZ33) (206kW/280PS)
      • 3.5 (AAZ33) (221kW/301PS)
    • 350Z Roadster (Z33)
      • 3.5 (AAZ33) (206kW/280PS)
      • 3.5 (AAZ33) (221kW/301PS)
    • MURANO I (Z50)
      • 3.5 4x4 (172kW/234PS)
    • MICRA III (K12)
      • 1.0 16V (K12) (48kW/65PS)
    • NOTE (E11, NE11)
      • 1.4 (65kW/88PS)
      • 1.4 LPG (65kW/88PS)
    • PATHFINDER III (R51)
      • 4.0 4WD (198kW/269PS)