Brake Discs ADN143130
inc. VAT 21%
In stock 10
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADN143130
Make BLUE PRINT
EAN 5050063593341
  • Direct replacement for original equipment
  • Ensures reliable and consistent braking performance
  • Durable construction for extended lifespan
  • Engineered for optimal heat dissipation
  • High-quality materials for superior performance
  • Designed for precise fitment and easy installation
Brake disc thickness [mm]
26,5
Number of wheel rim holes
5
Thickness [mm]
44
Outer diameter [mm]
295
Bolt circle-Ø [mm]
114
Surface
coated
Brake disc type
with internal ventilation
Installation side
Front axle
Minimum thickness [mm]
24
Centering diameter [mm]
68
  • NISSAN
    • QASHQAI I (J10, NJ10)
      • 1.5 dCi (81kW/110PS)
      • 1.6 (86kW/117PS)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 2.0 Visu riteņu piedziņa (104kW/141PS)
      • 1.6 dCi Visu riteņu piedziņa (96kW/130PS)
      • 1.6 dCi (96kW/130PS)
      • 1.6 (84kW/114PS)
      • 1.5 dCi (78kW/106PS)
      • 2.0 dCi (110kW/150PS)
      • 2.0 dCi Visu riteņu piedziņa (110kW/150PS)
      • 1.5 dCi (76kW/103PS)
      • 1.6 LPG (86kW/117PS)
    • X-TRAIL II (T31)
      • 2.0 dCi 4x4 (127kW/173PS)
      • 2.0 4x4 (104kW/141PS)
      • 2.0 dCi 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.5 4x4 (124kW/169PS)
      • 2.0 dCi 4x4 (130kW/177PS)
    • JUKE (F15)
      • 1.6 DIG-T 4x4 (140kW/190PS)
      • 1.6 DIG-T (140kW/190PS)
      • 1.6 DIG-T NISMO 4x4 (147kW/200PS)
      • 1.6 DIG-T NISMO (147kW/200PS)
      • 1.6 DIG-T NISMO RS (160kW/218PS)
      • 1.6 DIG-T NISMO RS 4x4 (157kW/214PS)
    • JUKE Van (F15)
      • 1.6 (140kW/190PS)
    • X-TRAIL VAN (T31)
      • dCi 4x4 (110kW/150PS)
      • dCi 4x4 (127kW/173PS)
    • QASHQAI I VAN (J10)
      • 1.6 CVTC (86kW/117PS)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 1.5 dCi (81kW/110PS)
      • 1.6 dCi (96kW/131PS)
      • 1.6 dCi Visu riteņu piedziņa (96kW/131PS)
    • QASHQAI +2 (JJ10E)
      • 1.6 (84kW/114PS)
      • 1.6 (86kW/117PS)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 1.5 dCi (76kW/103PS)
      • 1.5 dCi (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (110kW/150PS)
    • QASHQAI +2 VAN (JJ10E)
      • 1.6 CVTC (86kW/117PS)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 1.5 dCi (81kW/110PS)