Brake Discs ADN143126
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADN143126
Make BLUE PRINT
EAN 5050063639278
  • Direct replacement for original equipment
  • High-quality materials for durability
  • Engineered for optimal braking performance
  • Resistant to heat and warping
  • Ensures consistent stopping power
  • Easy installation
  • Meets rigorous quality standards
Brake disc thickness [mm]
28
Number of wheel rim holes
6
Thickness [mm]
3/8"
Outer diameter [mm]
296
Bolt circle-Ø [mm]
114
Surface
coated
Brake disc type
with internal ventilation
Installation side
Front axle
Minimum thickness [mm]
26
Centering diameter [mm]
68
  • NISSAN
    • NAVARA NP300 (D40)
      • 2.5 dCi 4WD (D40TT, D40T, D40M, D40BB) (140kW/190PS)
      • 2.5 dCi (106kW/144PS)
      • 2.5 dCi 4WD (128kW/174PS)
      • 2.5 dCi 4WD (126kW/171PS)
      • 2.5 dCi (120kW/163PS)
      • 2.5 dCi 4WD (106kW/144PS)
    • NAVARA NP300 Platforma/Šasija (D40)
      • 2.5 dCi (140kW/190PS)
      • 2.5 dCi 4WD (106kW/144PS)
    • NP300 PICKUP (D22)
      • 2.5 dCi (98kW/133PS)
    • PATHFINDER III (R51)
      • 2.5 dCi 4WD (128kW/174PS)
      • 4.0 4WD (198kW/269PS)
      • 2.5 dCi (128kW/174PS)
      • 2.5 dCi 4WD (126kW/171PS)
      • 2.5 dCi 4WD (140kW/190PS)
      • 2.5 dCi 4WD (120kW/163PS)
    • PATHFINDER III VAN (R51_)
      • 2.5 dCi 4x4 (R51M) (140kW/190PS)