BLUE PRINT Clutch Kit ADN130160
Compatible with NISSAN MICRA III (K12) ,
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADN130160
Make BLUE PRINT
EAN 5050063593334
  • Complete clutch replacement kit
  • Ensures smooth gear changes
  • Reliable power transmission
  • Durable and high-performance components
  • Designed for specific vehicle applications
Outer diameter [mm]
+180
Number of teeth
26
multi-element
Three-piece
Additional article/Additional information
with central clutch release
with synthetic lubricant
  • NISSAN
    • MICRA III (K12)
      • 1.2 16V (59kW/80PS)
      • 1.2 16V (48kW/65PS)
      • 1.2 LPG (59kW/80PS)