PN ADN12539
Make BLUE PRINT
EAN 5050063226379
  • Filters dust, pollen, and other airborne particles
  • Improves cabin air quality for a healthier environment
  • Helps reduce allergens and unpleasant odors
  • Ensures optimal airflow for HVAC system efficiency
  • Designed for a precise fit and reliable performance
  • Manufactured by BLUE PRINT to high standards
  • Part code: ADN12539
Filter assembly
Fine purification cabin filter
Length [mm]
+250
Width [mm]
+180
Height [mm]
+35
  • DACIA
    • LODGY (JS_)
      • 1.6 (61kW/83PS)
      • 1.5 dCi (66kW/90PS)
      • 1.2 TCe (JSAY, JSM0) (85kW/115PS)
      • 1.5 dCi (JSMC, JSAF) (79kW/107PS)
      • 1.6 LPG (61kW/83PS)
      • 1.6 LPG (JSAV) (75kW/102PS)
      • 1.6 SCe 100 (JSAV) (75kW/102PS)
      • 1.5 dCi (80kW/109PS)
      • 1.5 dCi (81kW/110PS)
      • 1.6 LPG (JSNB) (80kW/109PS)
      • 1.5 Blue dCi 115 (JSJT) (85kW/116PS)
      • 1.5 Blue dCi 95 (JSJL, JSN7) (70kW/95PS)
      • 1.3 TCe 130 (JSNE) (96kW/131PS)
      • 1.3 TCe 100 (JSNU) (75kW/102PS)
    • DOKKER Lielas ietilpības automobilis (KE_)
      • 1.5 dCi / Blue dCi 75 (KEAJ, KEAH, KEJW) (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (KEAJ, KEAH) (66kW/90PS)
      • 1.2 TCe (KEM0, KEAY) (85kW/115PS)
      • 1.6 (61kW/83PS)
      • 1.6 LPG (61kW/83PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.6 LPG (75kW/102PS)
      • 1.6 LPG (80kW/109PS)
      • 1.5 Blue dCi 95 (KEJL) (70kW/95PS)
      • 1.3 TCe 130 (KENE) (96kW/131PS)
      • 1.3 TCe 100 (KENU) (75kW/102PS)
    • DOKKER Furgons/minivens
      • 1.6 (61kW/83PS)
      • 1.5 dCi 75 / Blue dCi 75 (FEJW, FEAH) (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (FEAJ) (66kW/90PS)
      • 1.2 TCe 115 (FEM0) (84kW/114PS)
      • 1.6 LPG (61kW/83PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.6 LPG (75kW/102PS)
      • 1.2 TCe 115 (FEAY) (85kW/116PS)
      • 1.5 Blue dCi 95 (FEJL) (70kW/95PS)
      • 1.3 TCe 100 (FENU) (75kW/102PS)
      • 1.3 TCe 130 (FENE) (96kW/131PS)
      • 1.6 LPG (FENB) (80kW/109PS)
    • DOKKER Pick-up
      • 1.5 dCi 90 (66kW/90PS)
      • 1.6 SCe 100 (75kW/102PS)
      • 1.5 dCi 75 (55kW/75PS)
      • 1.2 TCe 115 (85kW/115PS)
  • NISSAN
    • QASHQAI II (J11, J11_)
      • 1.2 DIG-T (85kW/115PS)
      • 1.5 dCi (81kW/110PS)
      • 1.6 dCi (96kW/130PS)
      • 1.6 dCi ALL MODE 4x4-i (96kW/130PS)
      • 1.6 DIG-T (120kW/163PS)
      • 1.3 DIG-T (103kW/140PS)
      • 1.3 DIG-T (118kW/160PS)
      • 1.5 dCi (85kW/116PS)
      • 1.7 dCi (110kW/150PS)
      • 1.7 dCi ALL MODE 4x4-i (110kW/150PS)
      • 1.3 DIG-T (116kW/158PS)
    • X-TRAIL III (T32_, T32R, T32RR)
      • 1.6 dCi (T32) (96kW/130PS)
      • 1.6 dCi ALL MODE 4x4-i (NT32) (96kW/130PS)
      • 1.6 DIG-T (T32) (120kW/163PS)
      • 2.0 dCi (T32) (130kW/177PS)
      • 2.0 dCi ALL MODE 4x4-i (NT32) (130kW/177PS)
      • 1.7 dCi (110kW/150PS)
      • 1.3 DIG-T (118kW/160PS)
      • 1.7 dCi ALL MODE 4x4-i (96kW/131PS)
      • 1.7 dCi (120kW/163PS)
      • 1.7 dCi ALL MODE 4x4-i (120kW/163PS)
      • 1.3 DIG-T (116kW/158PS)
    • QASHQAI II VAN (J11_)
      • 1.5 dCi (85kW/116PS)
    • TOWNSTAR Furgons/minivens (XFK)
      • 1.3 (96kW/131PS)
      • Electric (90kW/122PS)
    • TOWNSTAR Lielas ietilpības automobilis (XFK)
      • 1.3 (96kW/131PS)
      • Electric (90kW/122PS)
    • INTERSTAR Furgons (XDD)
      • DCI 105 (77kW/105PS)
      • DCI 130 (96kW/130PS)
      • DCI 150 (110kW/150PS)
      • DCI 170 (125kW/170PS)
      • INTERSTAR-e (96kW/130PS)
      • INTERSTAR-e (105kW/143PS)
    • INTERSTAR Platforma/Šasija (XDE)
      • DCI 130 (96kW/130PS)
      • DCI 150 (110kW/150PS)
      • DCI 170 (125kW/170PS)
      • INTERSTAR-e (96kW/130PS)
      • INTERSTAR-e (105kW/143PS)
  • RENAULT
    • EXPRESS Furgons/minivens
      • 1.3 TCe 100 (F6MA) (75kW/102PS)
    • KANGOO III Lielas ietilpības automobilis
      • TCe 130 (KJMB) (96kW/131PS)
      • TCe 100 (KJMA) (75kW/102PS)
      • Blue dCi 95 (KJAB) (70kW/95PS)
      • Blue dCi 75 (KJAA) (55kW/75PS)
      • Blue dCi 115 (KJAC) (85kW/116PS)
      • E-Tech Electric (KJJA) (90kW/122PS)
    • KANGOO III Furgons/minivens
      • 1.5 Blue dCi 75 (FJAA) (55kW/75PS)
      • 1.5 Blue dCi 95 (FJAB) (70kW/95PS)
      • 1.5 Blue dCi 115 (FJAC) (85kW/116PS)
      • 1.3 TCe 100 (FJMA) (75kW/102PS)
      • 1.3 TCe 130 (FJMB) (96kW/131PS)
      • E-Tech Electric (FJJA) (90kW/122PS)
    • GRAND KANGOO III Lielas ietilpības automobilis
      • TCe 130 (96kW/131PS)
      • E-Tech Electric (90kW/122PS)
      • Blue dCi 95 (70kW/95PS)
    • MASTER IV Furgons (F8__)
      • BLUE DCI 105 (F8M1) (77kW/105PS)
      • BLUE DCI 130 (F8M2) (96kW/130PS)
      • BLUE DCI 150 (F8M3) (110kW/150PS)
      • BLUE DCI 170 (F8M4) (125kW/170PS)
      • E-TECH ELECTRIC (96kW/130PS)
      • E-TECH ELECTRIC (105kW/143PS)
    • MASTER IV Platforma/Šasija
      • BLUE DCI 130 (96kW/130PS)
      • BLUE DCI 150 (110kW/150PS)
      • BLUE DCI 170 (125kW/170PS)
      • E-TECH ELECTRIC (96kW/130PS)
    • MASTER IV Autobuss
      • BLUE DCI 150 (110kW/150PS)
  • MERCEDES-BENZ
    • CITAN Furgons/minivens (W420)
      • 1.5 108 CDI (420.613) (55kW/75PS)
      • 1.5 110 CDI (420.623, 420.625) (70kW/95PS)
      • 1.5 112 CDI (420.633, 420.635) (85kW/116PS)
      • 1.3 110 (420.653) (75kW/102PS)
      • 1.3 113 (420.663, 420.665) (96kW/131PS)
      • eCITAN (420.693, 420.695) (90kW/122PS)
    • CITAN Tourer (W420)
      • 110 (420.753) (75kW/102PS)
      • 113 (420.763, 420.765) (96kW/131PS)
      • 108 CDI (420.713) (55kW/75PS)
      • 110 CDI (420.723) (70kW/95PS)
      • 112 CDI (420.733) (85kW/116PS)
      • eCITAN (420.793) (90kW/122PS)
    • T-CLASS Lielas ietilpības automobilis (W420)
      • T 160 (420.853) (75kW/102PS)
      • T 180 (420.863, 420.865) (96kW/131PS)
      • T 160 CDI (420.823) (70kW/95PS)
      • T 180 CDI (420.833) (85kW/116PS)