BLUE PRINT ADM52129 Automatic Transmission Filter Kit
Compatible with MAZDA 3 (BM, BN) , MAZDA 3 Sedans (BM_, BN_) , MAZDA 3 (BL) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 5
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADM52129
Make BLUE PRINT
EAN 5057746146894
  • Specifically designed for automatic transmissions.
  • Ensures effective filtration of transmission fluid.
  • Helps maintain smooth gear changes.
  • Protects transmission components from wear.
  • Includes all necessary parts for replacement.
  • High-quality components from BLUE PRINT.
Filter assembly
Mesh filter
Length [mm]
244
Width [mm]
126
Height [mm]
59
Gasket material
NBR (Nitrile Butadiene Rubber)
Additional article/Additional info 2
with oil pan gasket
  • MAZDA
    • 3 (BM, BN)
      • 2.0 (88kW/120PS)
      • 2.2 D (110kW/150PS)
      • 2.0 (121kW/165PS)
    • 3 Sedans (BM_, BN_)
      • 2.0 (88kW/120PS)
      • 2.0 (121kW/165PS)
    • 3 (BL)
      • 1.6 MZR (BL14) (77kW/105PS)
      • 2.0 MZR DISI (BLEFW) (111kW/151PS)
      • 2.0 MZR (BLEFW) (110kW/150PS)
    • 3 Sedans (BL)
      • 1.6 MZR (BL12) (77kW/105PS)
      • 2.0 MZR (BL12, BLEFP) (110kW/150PS)
      • 2.0 MZR DISI (BL12) (111kW/151PS)
    • CX-5 (KE, GH)
      • 2.0 (KEEFW) (121kW/165PS)
      • 2.0 AWD (KEEAW) (118kW/160PS)
      • 2.2 D (KE2FW) (110kW/150PS)
      • 2.2 D AWD (KE2AW) (110kW/150PS)
      • 2.2 D AWD (KE102) (129kW/175PS)
      • 2.5 AWD (141kW/192PS)
      • 2.0 (110kW/150PS)
      • 2.0 AWD (110kW/150PS)
    • 6 Sedans (GJ, GL)
      • 2.2 D (GJ2FP, GJ1021, GJ1022, GL1021) (129kW/175PS)
      • 2.0 (GJ2, GL2, GL6) (107kW/146PS)
      • 2.0 (GJEFP) (121kW/165PS)
      • 2.5 (GJ5FP, GL1032, GL1033) (141kW/192PS)
      • 2.2 D (GJ2FP) (110kW/150PS)
      • 2.5 (143kW/194PS)
      • 2.2 D (135kW/184PS)
      • 2.5 (GJ5FP, GL1032, GL1033) (170kW/231PS)
      • 2.5 (GJ5FP, GL1032, GL1033) (140kW/190PS)
    • 6 Universālis (GJ, GL)
      • 2.2 D (GJ2FW, GJ692) (129kW/175PS)
      • 2.0 (GJEFW) (107kW/146PS)
      • 2.0 (GJEFW) (121kW/165PS)
      • 2.2 D (110kW/150PS)
      • 2.5 (141kW/192PS)
      • 2.2 D AWD (129kW/175PS)
      • 2.5 (143kW/194PS)
      • 2.2 D (135kW/184PS)
      • 2.2 D AWD (135kW/184PS)
    • 2 Hečbeka virsbūve (DL, DJ)
      • 1.5 D (DJ5FS) (77kW/105PS)
    • CX-3 (DK)
      • 1.5 SKYACTIV-D (DK2WS, DK5FW) (77kW/105PS)
      • 1.5 SKYACTIV-D AWD (DK4WS, DK5AW) (77kW/105PS)
      • 2.0 SKYACTIV-G (DK5W, DK6W) (88kW/120PS)
      • 2.0 SKYACTIV-G AWD (DK4W7, DKEAW) (110kW/150PS)
      • 1.8 SKYACTIV-D AWD (DK2WS) (85kW/116PS)
      • 1.8 SKYACTIV-D (DK4WS) (85kW/116PS)
      • 2.0 SKYACTIV-G (89kW/121PS)
      • 2.0 SKYACTIV-G (DK2W7, DKEFW) (110kW/150PS)
    • CX-5 (KF)
      • 2.0 (121kW/165PS)
      • 2.0 AWD (118kW/160PS)
      • 2.5 AWD (143kW/194PS)
      • 2.2 D (110kW/150PS)
      • 2.2 D AWD (110kW/150PS)
      • 2.2 D AWD (KF4W2) (129kW/175PS)
      • 2.2 D AWD (138kW/188PS)
      • 2.2 D AWD (135kW/184PS)
      • 2.0 AWD (121kW/165PS)
      • 2.5 (143kW/194PS)
      • 2.0 SKYACTIV-G (120kW/163PS)
      • 2.0 SKYACTIV-G AWD (120kW/163PS)
    • 3 Hečbeka virsbūve (BP)
      • 2.0 SKYACTIV-G M Hybrid (90kW/122PS)
      • 1.8 SKYACTIV-D (85kW/116PS)
    • CX-30 (DM)
      • SKYACTIV-G M Hybrid (90kW/122PS)
      • SKYACTIV-G M Hybrid AWD (90kW/122PS)
      • SKYACTIV-X M Hybrid (DMFP) (132kW/179PS)
      • SKYACTIV-X M Hybrid AWD (DM4W7, DMFP) (132kW/179PS)
      • 1.8 SKYACTIV-D (85kW/116PS)
      • 1.8 SKYACTIV-D AWD (85kW/116PS)
    • CX-5 Van (KE_)
      • SKYACTIV-G AWD (KEK9) (118kW/160PS)
      • SKYACTIV-G AWD (KEN9) (141kW/192PS)
      • SKYACTIV-D (KEF9) (110kW/150PS)
      • SKYACTIV-D AWD (KEN9) (110kW/150PS)
      • SKYACTIV-D AWD (KEN9, KE2AW) (129kW/175PS)