BLUE PRINT ADL142109 Oil Filter
inc. VAT 21%
In stock 36
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADL142109
Make BLUE PRINT
EAN 5057746064136
  • Effective contaminant removal for cleaner oil
  • Protects engine components from wear and damage
  • Ensures optimal engine performance and efficiency
  • High-quality filtration media
  • Designed for a precise and secure fit
  • Helps maintain oil viscosity
  • Prevents sludge and debris buildup
  • Crucial for engine longevity
Filter assembly
Screw-on filter
Height [mm]
+70
Outer diameter [mm]
94
Internal thread size
M22 x 1,5
Gasket diameter [mm]
72,5
  • LADA
    • SAMARA Sedans (21099, 2115)
      • 1500 (53kW/72PS)
    • NOVA (2105)
      • 1600 (WAS21074) (56kW/76PS)
    • KALINA Hečbeka virsbūve (1119)
      • 1.6 (62kW/84PS)
      • 1.4 16V (66kW/90PS)
      • 1.5 (54kW/73PS)
      • 1.5 (57kW/78PS)
      • 1.5 16V (70kW/95PS)
      • 1.5 (56kW/76PS)
      • 1.5 16V (67kW/91PS)
      • 1.6 (60kW/82PS)
      • 1.5 (57kW/78PS)
      • 1.5 16V (70kW/95PS)
      • 1.5 16V (67kW/91PS)
      • 1.5 (56kW/76PS)
      • 1.5 (57kW/78PS)
      • 1.5 16V (70kW/95PS)
      • 1.5 (56kW/76PS)
      • 1.5 16V (67kW/91PS)
    • KALINA Sedans (1118)
      • 1.6 (60kW/82PS)
  • FIAT
    • DUCATO Autobuss (250_)
      • 130 Multijet 2,3 D (96kW/131PS)
      • 150 Multijet 2,3 D (109kW/148PS)
      • 110 Multijet 2,3 D (83kW/113PS)
      • 120 Multijet 2,3 D (88kW/120PS)
      • 150 Multijet 2,3 D (110kW/150PS)
      • 130 Multijet 2,3 D 4x4 (96kW/131PS)
      • 150 Multijet 2,3 D 4x4 (110kW/150PS)
      • 140 Multijet 2,3 D (103kW/140PS)
      • 160 Multijet 2,3 D (118kW/160PS)
      • 180 Multijet 2,3 D (130kW/177PS)
    • DUCATO Furgons (250_)
      • 120 Multijet 2,3 D 4x4 (88kW/120PS)
    • DUCATO Platforma/Šasija (250_)
      • 110 Multijet 2,3 D (82kW/111PS)
    • DUCATO Furgons (244_)
      • 2.3 JTD (81kW/110PS)
    • DUCATO Autobuss (244_)
      • 2.3 JTD (81kW/110PS)
    • DUCATO Platforma/Šasija (244_)
      • 2.3 JTD (81kW/110PS)
  • IVECO
    • DAILY IV Autobuss
      • 35S14, 35S14 /P (100kW/136PS)
    • DAILY IV Platforma/Šasija
      • 29L10 (70kW/95PS)
      • 29L12 (85kW/116PS)
      • 29L14 (100kW/136PS)
      • 35C10, 35S10 (70kW/95PS)
      • 35C12, 35S12 (85kW/116PS)
      • 35C14, 35S14, 35S14 /P (100kW/136PS)
      • 40C10 (70kW/95PS)
      • 40C12 (85kW/116PS)
      • 35C14, 35C14 /P, 35S14, 35S14 /P, 35S14 D, 35S14 D/P (103kW/140PS)
      • 65C14 G, 65C14 G/P, 65C14 GD, 65C14 GD/P (100kW/136PS)
      • 35C14 G, 35C14 G/P, 35S14 G, 35S14 G/P, 35C14 GD,... (100kW/136PS)
      • 65C14, 65C14 /P (103kW/140PS)
      • 40C14 G, 40C14 G/P (100kW/136PS)
      • 50C14, 50C14 /P (103kW/140PS)
      • 40C14, 40C14 /P (103kW/140PS)
      • 50C14 G, 50C14 G/P, 50C14 GD, 50C14 GD/P (100kW/136PS)
    • DAILY IV Furgons
      • 29L10 V (70kW/95PS)
      • 29L14 C, 29L14 C/P, 29L14 V, 29L14 V/P (100kW/136PS)
      • 29L12 V, 29L12 V/P (85kW/116PS)
      • 35C10, 35S10 (70kW/95PS)
      • 35C12 V, 35C12 V/P, 35S12 V, 35S12 V/P (85kW/116PS)
      • 35S14 C, 35S14 C/P, 35S14 V, 35S14 V/P, 35C14 V,... (100kW/136PS)
      • 40C10 V (70kW/95PS)
      • 40C12 V, 40C14 V/P (85kW/116PS)
      • 35C14 GV, 35C14 GV/P, 35S14 GV, 35S14 GV/P (100kW/136PS)
      • 40C14 V, 40C14 V/P (103kW/140PS)
      • 50C14 GV, 50C14 GV/P (100kW/136PS)
      • 40C14 GV, 40C14 GV/P (100kW/136PS)
      • 50C14 V, 50C14 V/P (103kW/140PS)
      • 35C14 V, 35C14 V/P, 35S14 V, 35S14 V/P (103kW/140PS)
      • 65C14 V, 65C14 V/P (103kW/140PS)
    • DAILY V Platforma/Šasija
      • 26L11, 29L11, 29S11, 35C11D, 35S11, 40C11 (78kW/106PS)
      • 29S13, 29L13, 29L13D, 35S13, 35C13D, 40C13 (93kW/126PS)
      • NaturalPower 35S14, 35C14, 40C14, 50C14, 60C14, 65C14,... (100kW/136PS)
    • DAILY V Furgons
      • 29S11, 29L11, 35C11, 35S11, 40C11 (78kW/106PS)
      • 29S13, 29L13, 35C13, 35S13, 40C13, 40S13 (93kW/126PS)
      • NaturalPower 35S14, 35C14, 40C14, 50C14, 65C14, 70C14 (100kW/136PS)
    • DAILY VI Platforma/Šasija
      • 33S11, 35S11, 35C11 (78kW/106PS)
      • 33S13, 35S13, 35C13 (93kW/126PS)
      • NaturalPower 35S14, 35C, 38S, 40C, 50C, 60C, 65C, 70C (100kW/136PS)
      • 33S15, 35S15, 35C15 (107kW/146PS)
      • 33S12, 35S12, 35C12 (85kW/116PS)
      • 33S14, 35S14, 35C14, 38S14 (100kW/136PS)
      • 33S16, 35S16, 35C16, 40C16, 42S16, 50C16 (115kW/156PS)
    • DAILY VI Furgons
      • 33S14, 35S14, 35C14, 42S14 (100kW/136PS)
      • 33S16, 35S16, 35C16, 38S16, 40C16, 42S16, 50C16 (115kW/156PS)
    • DAILY III Autobuss
      • 35 S 12, 35 C 12, 40 C 12 (85kW/116PS)
    • DAILY VI Autobuss
      • NaturalPower 40C14, 50C14, 60C14 (100kW/136PS)
      • 50C16 (115kW/156PS)
    • DAILY V Autobuss
      • NaturalPower 50C14 (100kW/136PS)