BLUE PRINT ADJ133603 Clutch Slave Cylinder
Compatible with LAND ROVER FREELANDER 2 (L359) , VOLVO V60 I (155) , VOLVO C30 (533) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADJ133603
Make BLUE PRINT
EAN 5050063184600
  • High-quality clutch slave cylinder
  • Ensures proper clutch disengagement
  • Direct fit for specific vehicle applications
  • Durable construction for longevity
  • Restores smooth clutch operation
  • Part code: ADJ133603
  • Brand: BLUE PRINT
Number of mounting holes
"1"
  • LAND ROVER
    • FREELANDER 2 (L359)
      • 2.2 TD4 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.2 TD4 4x4 (118kW/160PS)
      • 2.2 TD4 4x4 (112kW/152PS)
  • VOLVO
    • V60 I (155)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • T4F (132kW/180PS)
      • D3 (100kW/136PS)
    • C30 (533)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D5 (132kW/180PS)
      • T5 (169kW/230PS)
    • V70 III (135)
      • D5 (158kW/215PS)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.0 BiFuel (157kW/214PS)
      • 2.5 T FlexiFuel (147kW/200PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • 2.5 T (170kW/231PS)
      • D3 (100kW/136PS)
    • S80 II (124)
      • D5 (158kW/215PS)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 2.4 D (120kW/163PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.5 T FlexFuel (147kW/200PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • 2.5 T (170kW/231PS)
    • S60 II (134)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D3 (120kW/163PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 (120kW/163PS)
    • XC60 I SUV (156)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • 2.4 D / D3 / D4 AWD (120kW/163PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
    • XC70 II (136)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D3 (120kW/163PS)
      • 2.4 D / D4 AWD (120kW/163PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
    • S40 II (544)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
      • D5 (132kW/179PS)
      • T5 (169kW/230PS)
    • V50 (545)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
      • D5 (132kW/179PS)
    • V70 II (285)
      • D5 (136kW/185PS)
    • XC70 I Cross Country (295)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
    • V40 Hečbeka virsbūve (525)
      • D3 (110kW/150PS)
    • XC60 I VAN (156)
      • D4 (120kW/163PS)
      • D4 AWD (120kW/163PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
    • XC70 II VAN (136)
      • 2.0 D4 (120kW/163PS)
      • 2.4 D4 AWD (120kW/163PS)
    • V40 Cross Country (526)
      • D3 (110kW/150PS)
  • FORD
    • MONDEO IV (BA7)
      • 2.2 TDCi (147kW/200PS)
      • 2.5 (162kW/220PS)
      • 2.2 TDCi (129kW/175PS)
    • MONDEO IV Turnier (BA7)
      • 2.2 TDCi (147kW/200PS)
      • 2.5 (162kW/220PS)
      • 2.2 TDCi (129kW/175PS)
    • FOCUS II (DA_, HCP, DP)
      • 2.5 ST (166kW/225PS)
      • 2.5 RS (224kW/305PS)
      • 2.5 RS 500 (257kW/350PS)
    • S-MAX (WA6)
      • 2.5 ST (162kW/220PS)
    • MONDEO IV Sedans (BA7)
      • 2.5 (162kW/220PS)
      • 2.2 TDCi (129kW/175PS)
      • 2.2 TDCi (147kW/200PS)
    • KUGA I
      • 2.5 4x4 (147kW/200PS)
    • KUGA I VAN
      • 2.5 (147kW/200PS)