BLUE PRINT Cabin Filter ADJ132518
inc. VAT 21%
In stock 19
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADJ132518
Make BLUE PRINT
EAN 5050063211535
  • Effectively filters dust, pollen, and other airborne particles.
  • Improves interior air quality for a healthier cabin.
  • Designed for optimal filtration efficiency.
  • Ensures a more comfortable driving environment.
  • Reliable performance from a trusted brand.
  • Part code: ADJ132518
  • Brand: BLUE PRINT
Filter assembly
Activated carbon filter
Length [mm]
2+1(6)
Width [mm]
194
Height [mm]
3:1
  • LAND ROVER
    • RANGE ROVER IV (L405)
      • 3.0 SDV6 4x4 (183kW/249PS)
      • 3.0 TDV6 4x4 (190kW/258PS)
      • 4.4 SDV8 4x4 (250kW/340PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (375kW/510PS)
      • 3.0 SCV6 4x4 (250kW/340PS)
      • 3.0 TDV6 4x4 (155kW/211PS)
      • 3.0 SDV6 Hybrid 4x4 (250kW/340PS)
      • 5.0 V8 4x4 (276kW/375PS)
      • 4.4 SDV8 4x4 (230kW/313PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (405kW/550PS)
      • 3.0 SCV6 4x4 (280kW/380PS)
      • 3.0 SDV6 Hybrid 4x4 (260kW/354PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (386kW/525PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (416kW/566PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (202kW/275PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (215kW/292PS)
      • 2.0 P400e Hybrid 4x4 (297kW/404PS)
      • 3.0 P400 MHEV 4x4 (294kW/400PS)
      • P360 MHEV 4x4 (265kW/360PS)
      • D300 MHEV 4x4 (221kW/300PS)
      • D350 MHEV 4x4 (258kW/351PS)
      • D250 MHEV 4x4 (183kW/249PS)
      • 3.0 P400 4x4 (294kW/400PS)
    • RANGE ROVER SPORT II (L494)
      • 5.0 SCV8 4x4 (375kW/510PS)
      • 3.0 SCV6 4x4 (250kW/340PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (215kW/292PS)
      • 3.0 TDV6 4x4 (190kW/258PS)
      • 3.0 TDV6 4x4 (155kW/211PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (183kW/249PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (405kW/550PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (225kW/306PS)
      • 3.0 SCV6 4x4 (280kW/380PS)
      • 2.0 SD4 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 Si4 4x4 (221kW/300PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (386kW/525PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (423kW/575PS)
      • 2.0 P400e PHEV 4x4 (297kW/404PS)
      • 3.0 P360 MHEV 4x4 (265kW/360PS)
      • 3.0 D300 MHEV 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 D350 MHEV 4x4 (258kW/351PS)
      • 3.0 D250 MHEV 4x4 (183kW/249PS)
      • 3.0 D250 4x4 (183kW/249PS)
      • 3.0 D300 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 D350 4x4 (258kW/351PS)
    • DISCOVERY V (L462)
      • 3.0 Td6 4x4 (190kW/258PS)
      • 3.0 D 4x4 (183kW/249PS)
      • 3.0 D 4x4 (155kW/211PS)
      • 3.0 SCV6 4x4 (250kW/340PS)
      • 2.0 Td4 4x4 (132kW/180PS)
      • 2.0 Sd4 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 Si4 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (225kW/306PS)
      • D250 MHEV 4x4 (183kW/249PS)
      • D300 MHEV 4x4 (221kW/300PS)
      • P360 MHEV 4x4 (265kW/360PS)
      • D350 MHEV 4x4 (257kW/349PS)
    • RANGE ROVER VELAR (L560)
      • 2.0 D180 TD4 4x4 (132kW/180PS)
      • 2.0 D240 SD4 4x4 (177kW/241PS)
      • 3.0 P380 SCV6 4x4 (280kW/380PS)
      • 2.0 P250 Si4 4x4 (184kW/250PS)
      • 3.0 D300 SDV6 4x4 (221kW/300PS)
      • 2.0 P300 Si4 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 D275 SDV6 4x4 (202kW/275PS)
      • 3.0 P340 SCV6 4x4 (250kW/340PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (405kW/551PS)
      • 2.0 P400 Hybrid 4x4 (297kW/404PS)
    • DISCOVERY V VAN (L462)
      • 2.0 Td4 4x4 (132kW/179PS)
      • 2.0 Sd4 4x4 (177kW/241PS)
      • 3.0 Td6 4x4 (190kW/258PS)
      • 3.0 Sdv6 4x4 (225kW/306PS)
      • 2.0 Si4 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 Scv6 4x4 (250kW/340PS)
  • JAGUAR
    • XE (X760)
      • 2.0 D (120kW/163PS)
      • 2.0 D (132kW/180PS)
      • 2.0 (147kW/200PS)
      • 2.0 (177kW/241PS)
      • 3.0 S (250kW/340PS)
      • 2.0 D AWD (132kW/180PS)
      • 2.0 D AWD (177kW/241PS)
      • 2.0 (184kW/250PS)
      • 2.0 AWD (184kW/250PS)
      • 3.0 S (280kW/381PS)
      • 2.0 AWD (221kW/300PS)
      • 5.0 SVO PROJECT 8 (441kW/600PS)
      • 2.0 (221kW/300PS)
      • 2.0 (147kW/200PS)
      • 2.0 D200 MHEV (150kW/204PS)
      • 2.0 D200 MHEV AWD (150kW/204PS)
    • XF II (X260)
      • 3.0 (250kW/340PS)
      • 3.0 (280kW/380PS)
      • 2.0 (177kW/241PS)
      • 3.0 D (221kW/300PS)
      • 2.0 D (120kW/163PS)
      • 2.0 D (132kW/180PS)
      • 3.0 AWD (250kW/340PS)
      • 3.0 AWD (280kW/380PS)
      • 2.0 D AWD (132kW/180PS)
      • 2.0 D (177kW/241PS)
      • 2.0 D AWD (177kW/241PS)
      • 2.0 (147kW/200PS)
      • 2.0 (184kW/250PS)
      • 2.0 AWD (184kW/250PS)
      • 2.0 AWD (221kW/300PS)
      • 2.0 (221kW/300PS)
      • 2.0 D200 MHEV (150kW/204PS)
    • F-PACE (X761)
      • 3.0 SCV6 AWD (250kW/340PS)
      • 3.0 SCV6 AWD (280kW/380PS)
      • 3.0 SDV6 AWD (221kW/300PS)
      • 2.0 TD4 (132kW/180PS)
      • 2.0 TD4 AWD (132kW/180PS)
      • 2.0 TD4 (120kW/163PS)
      • 2.0 SD4 AWD (177kW/241PS)
      • 2.0 Ti4 AWD (184kW/250PS)
      • 2.0 Ti4 AWD (221kW/300PS)
      • 5.0 SCV8 SVR AWD (405kW/551PS)
      • 2.0 D200 MHEV (150kW/204PS)
      • 3.0 D300 MHEV (221kW/300PS)
      • 3.0 P400 MHEV (294kW/400PS)
      • 2.0 P400e Plug-in Hybrid (297kW/404PS)
    • XF SPORTBRAKE (X260)
      • 2.0 D (120kW/163PS)
      • 2.0 D (132kW/180PS)
      • 2.0 D AWD (132kW/180PS)
      • 2.0 D AWD (177kW/241PS)
      • 3.0 D (221kW/300PS)
      • 2.0 (184kW/250PS)
      • 3.0 AWD (280kW/380PS)
      • 3.0 (280kW/380PS)
      • 2.0 (147kW/200PS)
      • 2.0 AWD (221kW/300PS)
      • 2.0 D200 MHEV (150kW/204PS)
      • 2.0 AWD (184kW/250PS)
    • I-PACE (X590)
      • EV400 AWD (294kW/400PS)
      • EV320 AWD (236kW/321PS)