BLUE PRINT ADJ132501 Cabin Filter
Compatible with JAGUAR XF I (X250) , JAGUAR XJ (X351) , JAGUAR XF SPORTBRAKE (X250) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 6
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN ADJ132501
Make BLUE PRINT
EAN 5050063005707
  • Effective filtration of dust, pollen, and other airborne contaminants.
  • Improves interior air quality for a healthier and more comfortable ride.
  • Protects the vehicle's ventilation and air conditioning system.
  • Designed for a precise fit and easy installation.
  • Ensures consistent performance and durability.
  • Part number: ADJ132501
  • Brand: BLUE PRINT
Filter assembly
Activated carbon filter
Length [mm]
192
Width [mm]
196
Height [mm]
[30
  • JAGUAR
    • XF I (X250)
      • 3.0 D (155kW/211PS)
      • 5.0 Kompressor (346kW/471PS)
      • 2.2 D (140kW/190PS)
      • 2.2 D (120kW/163PS)
      • 3.0 (175kW/238PS)
      • 4.2 (219kW/298PS)
      • 4.2 Kompressor (306kW/416PS)
      • 2.7 D (152kW/207PS)
      • 3.0 D (177kW/241PS)
      • 3.0 D (202kW/275PS)
      • 5.0 (283kW/385PS)
      • 5.0 Kompressor (375kW/510PS)
      • 2.2 D (147kW/200PS)
      • 3.0 (250kW/340PS)
      • 2.0 (177kW/241PS)
      • 5.0 XFR-S (405kW/550PS)
      • 3.0 AWD (250kW/340PS)
    • XJ (X351)
      • 5.0 SCV8 (346kW/471PS)
      • 5.0 SCV8 (405kW/550PS)
      • 3.0 SDV6 (202kW/275PS)
      • 5.0 V8 (283kW/385PS)
      • 5.0 SCV8 (375kW/510PS)
      • 3.0 SCV6 (250kW/340PS)
      • 2.0 Ti4 (177kW/241PS)
      • 3.0 SCV6 AWD (250kW/340PS)
      • 3.0 SDV6 (221kW/300PS)
      • 5.0 SCV8 R575 (423kW/575PS)
    • XF SPORTBRAKE (X250)
      • 2.2 D (147kW/200PS)
      • 3.0 D (177kW/241PS)
      • 3.0 D (202kW/275PS)
      • 2.2 D (120kW/163PS)
      • 5.0 XFR-S (405kW/550PS)