BLUE PRINT ADJ132235 Air Filter
Ensures clean air intake for optimal engine performance. Protects your engine from dust and debris.
inc. VAT 21%
In stock 40
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN ADJ132235
Make BLUE PRINT
EAN 5050063257410
  • High-quality filtration media captures fine particles.
  • Ensures optimal airflow to the engine.
  • Protects internal engine components from abrasive contaminants.
  • Contributes to improved fuel efficiency.
  • Designed for a precise fit and easy installation.
  • Durable construction for long service life.
Filter assembly
Filter cartridge
Length [mm]
273
Width [mm]
169
Height [mm]
59
  • LAND ROVER
    • DISCOVERY SPORT (L550)
      • 2.0 D 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.0 D 4x4 (132kW/180PS)
      • 2.0 D (110kW/150PS)
      • 2.0 4x4 (213kW/290PS)
      • 2.0 D 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 Si4 FLEX 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 D150 MHEV 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.0 D180 MHEV 4x4 (132kW/179PS)
      • 2.0 D240 MHEV 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 P200 MHEV 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 P250 MHEV 4x4 (184kW/250PS)
      • 2.0 P250 4x4 (183kW/249PS)
      • 1.5 P300e Hybrid 4x4 (227kW/309PS)
      • 2.0 D165 MHEV 4x4 (120kW/163PS)
      • 2.0 D200 MHEV 4x4 (150kW/204PS)
      • 2.0 P290 MHEV 4x4 (213kW/290PS)
      • 2.0 D165 (120kW/163PS)
      • 2.0 P200 FLEX MHEV 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 P200 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 D165 MHEV (120kW/163PS)
      • 2.0 Si4 4x4 (177kW/241PS)
    • RANGE ROVER EVOQUE (L538)
      • 2.0 4x4 (213kW/290PS)
      • 2.0 D (110kW/150PS)
      • 2.0 D 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.0 D 4x4 (132kW/180PS)
      • 2.0 D 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 4x4 (177kW/241PS)
    • RANGE ROVER EVOQUE Kabriolets (L538)
      • 2.0 D 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.0 D 4x4 (132kW/180PS)
      • 2.0 D 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 4x4 (177kW/241PS)
    • RANGE ROVER EVOQUE (L551)
      • 2.0 D180 MHEV 4x4 (132kW/180PS)
      • 2.0 P250 MHEV 4x4 (183kW/249PS)
      • 2.0 P300 MHEV 4x4 (221kW/300PS)
      • 2.0 D150 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.0 D180 4x4 (132kW/180PS)
      • 2.0 P200 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 P250 4x4 (184kW/250PS)
      • 2.0 D150 (110kW/150PS)
      • 2.0 D165 (120kW/163PS)
      • 1.5 P160 MHEV (118kW/160PS)
      • 2.0 P300 4x4 (221kW/300PS)
    • DISCOVERY SPORT VAN (L550)
      • Si4 4x4 (177kW/241PS)
      • Si4 4x4 (213kW/290PS)
      • eD4 E-Capability (110kW/150PS)
      • TD4 4x4 (110kW/150PS)
      • TD4 4x4 (132kW/179PS)
      • SD4 4x4 (177kW/241PS)
  • JAGUAR
    • E-PACE (X540)
      • 2.0 P200 AWD (183kW/249PS)
      • 2.0 AWD (221kW/300PS)
      • 2.0 D150 (110kW/150PS)
      • 2.0 D150 AWD (110kW/150PS)
      • 2.0 D180 AWD (132kW/179PS)
      • 2.0 D240 AWD (177kW/241PS)
      • 2.0 P200 AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 D165 (120kW/163PS)
      • 2.0 D165 MHEV AWD (120kW/163PS)
      • 2.0 D200 MHEV AWD (150kW/204PS)
      • 1.5 P160 MHEV (118kW/160PS)
      • 2.0 P200 MHEV AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 P250 MHEV AWD (184kW/250PS)
      • 2.0 P300 MHEV AWD (221kW/300PS)
      • 1.5 P300e Plug-in Hybrid AWD (227kW/309PS)
      • 2.0 P200 MHEV FLEX AWD (147kW/200PS)