BLUE PRINT ADJ132234 Air Filter
Compatible with JAGUAR XF I (X250) , JAGUAR XE (X760) , JAGUAR XF II (X260) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 34
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN ADJ132234
Make BLUE PRINT
EAN 5050063242850
  • Engineered for optimal airflow and filtration.
  • Captures harmful contaminants like dust and dirt.
  • Promotes better fuel efficiency.
  • Enhances engine performance and responsiveness.
  • Designed for easy and secure installation.
  • Meets high-quality standards for reliability.
  • Essential for maintaining engine health.
Filter assembly
Filter cartridge
Length [mm]
257
Width [mm]
194
Height [mm]
50]
Installation side
front
Installation side
to the left
  • JAGUAR
    • XF I (X250)
      • 3.0 AWD (250kW/340PS)
    • XE (X760)
      • 2.0 D (120kW/163PS)
      • 2.0 D (132kW/180PS)
      • 3.0 S (250kW/340PS)
      • 3.0 S (280kW/381PS)
    • XF II (X260)
      • 3.0 (250kW/340PS)
      • 3.0 (280kW/380PS)
      • 2.0 (177kW/241PS)
      • 3.0 D (221kW/300PS)
      • 2.0 D (120kW/163PS)
      • 2.0 D (132kW/180PS)
      • 3.0 AWD (250kW/340PS)
      • 3.0 AWD (280kW/380PS)
      • 2.0 D AWD (132kW/180PS)
      • 2.0 D (177kW/241PS)
      • 2.0 D AWD (177kW/241PS)
      • 2.0 (147kW/200PS)
      • 2.0 (184kW/250PS)
      • 2.0 AWD (184kW/250PS)
      • 2.0 AWD (221kW/300PS)
      • 2.0 (221kW/300PS)
      • 2.0 D200 MHEV (150kW/204PS)
      • 2.0 D200 MHEV AWD (150kW/204PS)
    • F-PACE (X761)
      • 3.0 SCV6 AWD (250kW/340PS)
      • 3.0 SCV6 AWD (280kW/380PS)
      • 3.0 SDV6 AWD (221kW/300PS)
      • 2.0 TD4 (132kW/180PS)
      • 2.0 TD4 AWD (132kW/180PS)
      • 2.0 TD4 (120kW/163PS)
      • 2.0 SD4 AWD (177kW/241PS)
      • 2.0 Ti4 AWD (184kW/250PS)
      • 2.0 Ti4 AWD (221kW/300PS)
      • 5.0 SCV8 SVR AWD (405kW/551PS)
      • 2.0 D200 MHEV (150kW/204PS)
      • 3.0 D300 MHEV (221kW/300PS)
      • 3.0 P400 MHEV (294kW/400PS)
      • 2.0 P400e Plug-in Hybrid (297kW/404PS)
    • XF SPORTBRAKE (X260)
      • 2.0 D (120kW/163PS)
      • 2.0 D (132kW/180PS)
      • 2.0 D AWD (132kW/180PS)
      • 2.0 D AWD (177kW/241PS)
      • 3.0 D (221kW/300PS)
      • 2.0 (184kW/250PS)
      • 3.0 AWD (280kW/380PS)
      • 3.0 (280kW/380PS)
      • 2.0 (147kW/200PS)
      • 2.0 AWD (221kW/300PS)
      • 2.0 D200 MHEV (150kW/204PS)
      • 2.0 AWD (184kW/250PS)
  • LAND ROVER
    • RANGE ROVER VELAR (L560)
      • 2.0 D180 TD4 4x4 (132kW/180PS)
      • 2.0 D240 SD4 4x4 (177kW/241PS)
      • 3.0 P380 SCV6 4x4 (280kW/380PS)
      • 2.0 P250 Si4 4x4 (184kW/250PS)
      • 3.0 D300 SDV6 4x4 (221kW/300PS)
      • 2.0 P300 Si4 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 D275 SDV6 4x4 (202kW/275PS)
      • 3.0 P340 SCV6 4x4 (250kW/340PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (405kW/551PS)
      • 3.0 D300 MHEV 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 P400 MHEV 4x4 (294kW/400PS)
      • 2.0 P400 Hybrid 4x4 (297kW/404PS)