BLUE PRINT ADJ132206 Air Filter
inc. VAT 21%
In stock 12
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADJ132206
Make BLUE PRINT
EAN 5050063177756
  • Ensures clean air intake for optimal engine performance
  • Protects engine components from dust and debris
  • Contributes to fuel efficiency
  • Durable construction for long service life
  • Designed for a precise fit
  • High-quality filtration media
Filter assembly
Filter cartridge
Length [mm]
347
Width [mm]
163
Height [mm]
50]
  • LAND ROVER
    • RANGE ROVER III (L322)
      • 4.4 D 4x4 (230kW/313PS)
      • 5.0 4x4 (276kW/375PS)
      • 5.0 4x4 (375kW/510PS)
    • RANGE ROVER SPORT I (L320)
      • 5.0 4x4 (276kW/375PS)
    • RANGE ROVER IV (L405)
      • 3.0 SDV6 4x4 (183kW/249PS)
      • 3.0 TDV6 4x4 (190kW/258PS)
      • 4.4 SDV8 4x4 (250kW/340PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (375kW/510PS)
      • 3.0 SCV6 4x4 (250kW/340PS)
      • 3.0 TDV6 4x4 (155kW/211PS)
      • 3.0 SDV6 Hybrid 4x4 (250kW/340PS)
      • 5.0 V8 4x4 (276kW/375PS)
      • 4.4 SDV8 4x4 (230kW/313PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (405kW/550PS)
      • 3.0 SCV6 4x4 (280kW/380PS)
      • 3.0 SDV6 Hybrid 4x4 (260kW/354PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (386kW/525PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (416kW/566PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (202kW/275PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (215kW/292PS)
      • 2.0 P400e Hybrid 4x4 (297kW/404PS)
      • 3.0 P400 MHEV 4x4 (294kW/400PS)
      • P360 MHEV 4x4 (265kW/360PS)
      • 3.0 P400 4x4 (294kW/400PS)
    • RANGE ROVER SPORT II (L494)
      • 5.0 SCV8 4x4 (375kW/510PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (215kW/292PS)
      • 3.0 TDV6 4x4 (190kW/258PS)
      • 3.0 TDV6 4x4 (155kW/211PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (183kW/249PS)
      • 5.0 SCV8 4x4 (405kW/550PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (225kW/306PS)
      • 3.0 D250 4x4 (183kW/249PS)
      • 3.0 D300 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 D350 4x4 (258kW/351PS)
    • DISCOVERY V (L462)
      • 3.0 Td6 4x4 (190kW/258PS)
      • 3.0 D 4x4 (183kW/249PS)
      • 3.0 D 4x4 (155kW/211PS)
      • 3.0 SCV6 4x4 (250kW/340PS)
      • 2.0 Td4 4x4 (132kW/180PS)
      • 2.0 Sd4 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 Si4 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (225kW/306PS)
      • D250 MHEV 4x4 (183kW/249PS)
      • D300 MHEV 4x4 (221kW/300PS)
      • P360 MHEV 4x4 (265kW/360PS)
    • DISCOVERY V VAN (L462)
      • 2.0 Td4 4x4 (132kW/179PS)
      • 2.0 Sd4 4x4 (177kW/241PS)
      • 3.0 Td6 4x4 (190kW/258PS)
      • 3.0 Sdv6 4x4 (225kW/306PS)
      • 2.0 Si4 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 Scv6 4x4 (250kW/340PS)