BLUE PRINT ADJ132202 Air Filter
inc. VAT 21%
In stock 15
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADJ132202
Make BLUE PRINT
EAN 5050063018820
  • Ensures clean air intake for optimal engine performance
  • Traps dust, dirt, and other airborne contaminants
  • Helps maintain engine efficiency and fuel economy
  • Prevents premature engine wear
  • Durable construction for long-lasting use
  • Easy to install for routine maintenance
  • Designed for a precise fit
  • BLUE PRINT quality and reliability
Filter assembly
Filter cartridge
Length [mm]
302
Width [mm]
224
Height [mm]
56
  • LAND ROVER
    • DISCOVERY IV (L319)
      • 2.7 TD 4x4 (140kW/190PS)
      • 3.0 TD 4x4 (155kW/211PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (188kW/256PS)
      • 3.0 TD 4x4 (180kW/245PS)
      • 3.0 TD 4x4 (183kW/249PS)
    • DISCOVERY III (L319)
      • 4.4 4x4 (220kW/299PS)
      • 2.7 TD 4x4 (140kW/190PS)
    • RANGE ROVER SPORT I (L320)
      • 4.2 4x4 (287kW/390PS)
      • 4.4 4x4 (220kW/299PS)
      • 2.7 D 4x4 (140kW/190PS)
      • 3.6 D 4x4 (200kW/272PS)
      • 3.0 D 4x4 (180kW/245PS)
      • 3.0 D 4x4 (183kW/249PS)
      • 4.2 4x4 (291kW/396PS)