BLUE PRINT ADH286132 Ball Joint
Compatible with HONDA ACCORD VIII (CU) , HONDA ACCORD VIII Universālis (CW) ,
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADH286132
Make BLUE PRINT
EAN 5050063029734
  • Direct fit replacement for original equipment
  • Ensures proper wheel alignment and steering response
  • Durable construction for extended service life
  • Reduces noise and vibration from the suspension
  • Manufactured to high-quality standards
  • Essential for safe and stable vehicle handling
External thread size
M14 x 1,5
Steering type
Transverse arm
Installation side
Front axle on the left
Installation side
bottom
Front axle right
Additional article/Additional information
with a crown wheel and split pin
  • HONDA
    • ACCORD VIII (CU)
      • 2.0 i (CU1) (115kW/156PS)
      • 2.4 i (CU2) (148kW/201PS)
      • 2.2 i-DTEC (CU3) (110kW/150PS)
      • 2.2 i-DTEC (CU3) (132kW/180PS)
    • ACCORD VIII Universālis (CW)
      • 2.0 i (CW1) (115kW/156PS)
      • 2.4 i (CW2) (148kW/201PS)
      • 2.2 i-DTEC (CW3) (110kW/150PS)
      • 2.2 i-DTEC (CW3) (132kW/180PS)