BLUE PRINT ADH28115 Drive Shaft Dust Cover Kit
inc. VAT 21%
In stock 6
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADH28115
Make BLUE PRINT
EAN 5050063281156
  • Protects drive shaft from dirt and water ingress
  • Ensures longevity of drivetrain components
  • Engineered for a precise and secure fit
  • Helps prevent premature wear and damage
  • Comprehensive kit for replacement
  • Maintains operational efficiency and safety
Length [mm]
124
Inner diameter 1 [mm]
24
Inner diameter 2 [mm]
83
Material
Thermoplastics
Installation side
wheel side
Installation side
Front axle
  • HONDA
    • CIVIC VI Hatchback (EJ, EK)
      • 1.6 VTi (EK4) (118kW/160PS)
    • CIVIC VI Sedans (EJ, EK, SO)
      • 1.6 VTi (EK4, SO4) (118kW/160PS)
    • CIVIC VI Fastback (MA, MB)
      • 1.8 16V (MB6) (124kW/169PS)
    • CIVIC VI Aerodeck (MB, MC)
      • 1.8 16V (MC2) (124kW/169PS)
    • INTEGRA Coupe (DC)
      • 1.8 Type-R (DC2) (140kW/190PS)
    • HR-V (GH_)
      • 1.6 16V 4WD (GH2, GH4) (77kW/105PS)
      • 1.6 16V 4WD (GH2, GH4) (91kW/124PS)
      • 1.6 16V (GH1, GH3) (77kW/105PS)
    • CIVIC IX (FK)
      • 1.4 i-VTEC (FK1) (73kW/99PS)
    • STREAM (RN)
      • 2.0 16V (RN3) (115kW/156PS)
    • CIVIC VIII Hatchback (FN, FK)
      • 1.4 (FK1) (61kW/83PS)
      • 1.8 (FN1, FK2) (103kW/140PS)
      • 1.4 (FK1, FN4) (73kW/100PS)
    • CIVIC VIII Sedans (FD, FA)
      • 1.8 (FD1, FD7, FA1) (103kW/140PS)
    • FR-V (BE)
      • 1.8 (BE1) (103kW/140PS)