PN ADH22118
Make BLUE PRINT
EAN 5050063155518
  • Effective contaminant removal
  • Protects engine components from wear
  • Ensures clean oil circulation
  • Designed for optimal engine performance
  • High-quality filtration standards
  • Precise fit for easy installation
  • Contributes to engine longevity
Filter assembly
Screw-on filter
Height [mm]
66
Outer diameter [mm]
76
Internal thread size
M20 x 1,5
  • HONDA
    • CR-V IV (RM_)
      • 1.6 i-DTEC (RE6) (88kW/120PS)
      • 1.6 i-DTEC 4WD (RE6) (118kW/160PS)
    • CIVIC IX (FK)
      • 1.6 i-DTEC (FK3) (88kW/120PS)
    • CIVIC IX Tourer (FK)
    • HR-V (RU)
      • 1.6 i-DTEC (RU8) (88kW/120PS)
    • CIVIC X Hečbeka virsbūve (FC_, FK_)
      • 1.6 i-DTEC (FK9) (88kW/120PS)
    • CIVIC X Sedans (FC_)
      • 1.6 i-DTEC (FC8) (88kW/120PS)
  • SSANGYONG
    • TIVOLI
      • 1.6 (94kW/128PS)
      • 1.6 Visu riteņu piedziņa (94kW/128PS)
      • 1.6 CNG (94kW/128PS)
    • XLV SUV
      • e-XGi 160 (94kW/128PS)
      • e-XGi 160 Visu riteņu piedziņa (94kW/128PS)
      • 1.6 CNG (94kW/128PS)
    • XLV VAN
      • e-XGi (94kW/128PS)
      • e-XGi Visu riteņu piedziņa (94kW/128PS)