BLUE PRINT ADH21474 Ignition Coil
Compatible with ROVER 600 I (RH) , HONDA CRX III (EH, EG) , HONDA PRELUDE IV (BB_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN ADH21474
Make BLUE PRINT
EAN 5050063214741
  • High-quality ignition coil for reliable spark delivery
  • Ensures efficient combustion and optimal engine performance
  • Direct replacement for original equipment
  • Helps prevent engine misfires and rough idling
  • Contributes to improved fuel economy
  • Designed for durability and long service life
  • Part code: ADH21474
  • Brand: BLUE PRINT
Shell color
black
Number of connections
2
Vehicle equipment
Vehicles with ignition distributor
OE-number
Ignition Coil
  • ROVER
    • 600 I (RH)
      • 620 Si (96kW/131PS)
      • 623 Si (116kW/158PS)
      • 620 Ti Vitesse (147kW/200PS)
    • 45 I Hečbeka virsbūve (RT)
      • 1.6 (80kW/109PS)
    • 45 I Sedans (RT)
      • 1.6 (80kW/109PS)
  • HONDA
    • CRX III (EH, EG)
      • 1.6 ESi (EH6) (92kW/125PS)
      • 1.6 i VTi (EG2) (118kW/160PS)
    • PRELUDE IV (BB_)
      • 2.0 i 16V (BB3) (98kW/133PS)
      • 2.3 i 16V (BB2) (118kW/160PS)
    • ACCORD IV (CB)
      • 2.0 i 16V (CB3) (98kW/133PS)
      • 2.2 i 16V Automatik (CB7) (108kW/147PS)
      • 2.2 i 16V (CB7) (110kW/150PS)
    • ACCORD IV Coupe (CB, CC)
      • 2.0 i 16V (CC1) (98kW/133PS)
    • ACCORD IV Aerodeck (CB)
      • 2.2 i 16V (CB8) (108kW/147PS)
      • 2.2 i 16V (CB8) (110kW/150PS)
      • 2.0 i 16V (CC9) (98kW/133PS)
    • CIVIC V Hatchback (EG, EH)
      • 1.5 i 16V (EG4) (69kW/94PS)
      • 1.6 16V Vtec (EG5, EH3) (92kW/125PS)
      • 1.6 VTi 16V (EG6) (118kW/160PS)
      • 1.5 i 16V (EG4) (66kW/90PS)
    • CIVIC V Sedans (EG, EH)
      • 1.5 i 16V (EG8) (69kW/94PS)
      • 1.6 16V Vtec (EH9, EH5) (92kW/125PS)
      • 1.6 VTi (EG9) (118kW/160PS)
    • ACCORD V (CC, CD)
      • 2.0 i (CD4) (85kW/116PS)
      • 2.0 i S (CD4) (96kW/131PS)
      • 2.3 i SR (CD6) (116kW/158PS)
      • 2.2 i (CD5) (110kW/150PS)
    • CIVIC V Coupe (EJ)
      • 1.6 i Vtec (EJ1) (92kW/125PS)
      • 1.5 i LSi (EJ2) (74kW/101PS)
    • ACCORD V Coupe (CD)
      • 2.2 i ES (CD7) (110kW/150PS)
      • 2.0 (CD9) (100kW/136PS)
    • ACCORD V Aerodeck (CE)
      • 2.0 i LS 16V (CE2) (100kW/136PS)
      • 2.2 i ES (CE1) (110kW/150PS)
    • CIVIC VI Hatchback (EJ, EK)
      • 1.5 i (EK3) (84kW/114PS)
      • 1.6 VTi (EK4) (118kW/160PS)
    • CIVIC VI Sedans (EJ, EK, SO)
      • 1.5 i (EK3) (84kW/114PS)
      • 1.6 VTi (EK4, SO4) (118kW/160PS)
      • 1.6 i Vtec (EK1, SO4) (92kW/125PS)
    • ACCORD V (CE, CF_, CD)
      • 2.0 i LS (CE8) (96kW/131PS)
    • PRELUDE V (BB_)
      • 2.0 16V (BB9) (98kW/133PS)
      • 2.2 16V (BB6, BB8) (136kW/185PS)
      • 2.2 16V (BB6, BB8) (147kW/200PS)
    • CR-V I (RD)
      • 2.0 16V 4WD (RD1, RD3) (94kW/128PS)
      • 2.0 16V 4WD (RD1, RD3) (108kW/147PS)
    • CIVIC VI Aerodeck (MB, MC)
      • 1.8 16V (MC2) (124kW/169PS)
    • ACCORD VI (CK, CG, CH, CF, CL)
      • 2.2 Type-R (CH1) (156kW/212PS)
    • HR-V (GH_)
      • 1.6 16V 4WD (GH2, GH4) (77kW/105PS)
      • 1.6 16V 4WD (GH2, GH4) (91kW/124PS)
      • 1.6 16V (GH1, GH3) (77kW/105PS)
    • LOGO (GA)
      • 1.3 (GA3) (48kW/65PS)
    • CIVIC VI Coupe (EJ, EM1)
      • 1.6 i Vtec (EM1) (92kW/125PS)
      • 1.6 i (EJ6) (77kW/105PS)
      • 1.6 i Vtec (EM1) (118kW/160PS)