PN ADF122113
Make BLUE PRINT
EAN 5050063255041
  • Effective contaminant removal
  • Protects engine components
  • Promotes optimal engine performance
  • Ensures smooth engine operation
  • High-quality filter media
  • Designed for precise fit
  • Supports extended engine life
Filter assembly
Filter cartridge
Height [mm]
+80
Inner diameter [mm]
3:1
Outer diameter [mm]
76
Gasket diameter [mm]
82
Additional article/Additional info 2
with sealing ring
  • VOLVO
    • C70 I Coupe (872)
      • T-5 (176kW/240PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
    • S80 I (184)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
    • V70 II (285)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Bifuel (CNG) (103kW/140PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • 2.5 T (154kW/209PS)
      • 2.4 Bifuel (LPG) (103kW/140PS)
    • S60 I (384)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • T5 (195kW/265PS)
      • 2.4 (132kW/180PS)
    • C70 I Kabriolets (873)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (180kW/245PS)
    • XC90 I (275)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • T6 AWD (200kW/272PS)
      • V8 AWD (232kW/316PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
    • XC70 I Cross Country (295)
      • 2.5 T XC AWD (154kW/209PS)
    • S80 II (124)
      • 4.4 V8 AWD (232kW/316PS)