BLUE PRINT ADC48121 Drive Shaft Dust Cover Kit
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADC48121
Make BLUE PRINT
EAN 5050063481211
  • Protects drive shaft from dirt, water, and debris
  • Prevents premature wear on universal joints and bearings
  • Ensures smooth and efficient drivetrain operation
  • Contributes to a quieter vehicle ride
  • Designed for a precise fit
  • Durable construction for long-lasting performance
  • High-quality components from BLUE PRINT
  • Part number: ADC48121
Length [mm]
117
Inner diameter 1 [mm]
3:1
Inner diameter 2 [mm]
113
Material
Rubber
Installation side
Rear axle
Installation side
wheel side
  • MITSUBISHI
    • PAJERO III Canvas Top (V6_W, V7_W)
      • 3.5 V6 GDI (V65W, V75W) (149kW/203PS)
      • 3.2 DI-D (V68W, V78W) (121kW/165PS)
      • 3.2 DI-D (V68W, V78W) (118kW/160PS)
      • 2.5 TDi (V64W, V74W) (73kW/99PS)
      • 2.5 TDi (V64W, V74W) (85kW/115PS)
    • PAJERO CLASSIC (V2_W, V6_W, V7_W)
      • 2.5 TD (V24W) (85kW/115PS)
    • PAJERO II (V3_W)
      • 3.2 DiD 4WD (121kW/165PS)
    • PAJERO III (V7_W, V6_W)
      • 3.5 (V65W, V75W) (149kW/203PS)
      • 3.2 DI-D (V68W) (118kW/160PS)