BLUE PRINT ADC47206 Coolant Temperature Sensor
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADC47206
Make BLUE PRINT
EAN 5050063013498
  • Measures engine coolant temperature accurately
  • Critical for ECU performance management
  • Optimizes fuel injection and ignition timing
  • Helps prevent engine overheating
  • Designed for specific vehicle applications
  • Ensures reliable and consistent operation
  • Direct-fit for easy installation
  • BLUE PRINT quality and reliability
Number of connections
2
OE-number
MD050214
  • MITSUBISHI
    • COLT II (C1_A)
      • 1.8 GL Diesel (C14A) (43kW/58PS)
      • 1.8 GL Diesel (C14A) (44kW/60PS)
    • COLT III (C5_A)
      • 1.8 Diesel GLX (C54A) (44kW/60PS)
    • LANCER III (C1_A, C6_A)
      • 1.8 Diesel (C14AS) (43kW/58PS)
      • 1.8 Diesel (C14AS) (44kW/60PS)
    • LANCER IV (C6_A, C7_A)
      • 1.5 (C62A) (62kW/84PS)
      • 1.5 12V (C62A) (66kW/90PS)
    • LANCER IV Hečbeka virsbūve (C6_A, C7_A)
      • 1.5 12V (C62A) (66kW/90PS)
    • L 300 III Furgons (P0_V, P1_V, P2_V)
      • 2.5 D (P05V, P05W, P15V) (51kW/69PS)
    • L 300 III Autobuss (P0_W, P1_W, P2_W, P3_W)
      • 2.5 D (P05W, P15W, P25W) (51kW/69PS)
      • 2.5 TD 4WD (P25W, P35W) (64kW/87PS)
    • PAJERO II Canvas Top (V2_C, V4_C)
      • 2.5 TD 4WD (V24C) (73kW/99PS)
    • PAJERO II (V3_W, V2_W, V4_W, V5_W)
      • 2.5 TD 4WD (V24W) (73kW/99PS)
      • 2.8 TD (V46W, V26W) (92kW/125PS)
      • 2.5 TDiC (V44W, V24W) (73kW/99PS)
    • L200 (K7_T, K6_T, K5_T)
      • 2.5 D (K64T) (55kW/75PS)
      • 2.5 TD 4WD (K74T) (73kW/99PS)
      • 2.5 TD 4WD (K74T) (85kW/115PS)
      • 2.5 TD 4WD (K74T) (98kW/133PS)
    • L 300 / DELICA II Platforma/Šasija (L03_P)
      • 2.5 D (L039P) (51kW/69PS)
    • L 300 III Platforma/Šasija (P1_T )
      • 2.5 TD (P15T) (64kW/87PS)
    • PAJERO SPORT I (K7_, K9_)
      • 2.5 TD (K94W) (73kW/99PS)
      • 2.5 TD (K94W, K74T) (85kW/115PS)
      • 2.5 TD (K94W) (98kW/133PS)
    • L400 Furgons (PD_W, PC_W, PB_V, PA_W, PA_V)
      • 2500 TD (PD5W, PD5V, PA5W, PA5V) (64kW/87PS)
    • PROUDIA/DIGNITY (S4_A, S3_A)
      • 4.5 (S33A, S43A) (206kW/280PS)
    • PAJERO CLASSIC (V2_W, V6_W, V7_W)
      • 2.5 TD (V24W) (85kW/115PS)
    • L200 / TRITON (KA_T, KB_T)
      • 2.5 DI-D 4WD (KB4T) (100kW/136PS)
      • 2.5 DI-D 4WD (KB4T) (123kW/167PS)
      • 2.5 DI-D (KA4T) (100kW/136PS)
      • 2.5 DI-D (KA4T) (94kW/128PS)
      • 2.5 DI-D 4WD (KB4T) (131kW/178PS)
    • PAJERO III Canvas Top (V6_W, V7_W)
      • 2.5 TDi (V64W, V74W) (73kW/99PS)
      • 2.5 TDi (V64W, V74W) (85kW/115PS)
    • PAJERO III (V7_W, V6_W)