BLUE PRINT ADBP810100 Drive Shaft Dust Cover Kit
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN ADBP810100
Make BLUE PRINT
EAN 5057746354091
  • Protects drive shaft from dirt, water, and debris
  • Ensures longevity of drive shaft components
  • Designed for a precise fit
  • High-quality materials for durability
  • Essential for maintaining drive shaft performance
  • Kit includes necessary components for installation
Connection type
Constant velocity joint
Length [mm]
187
Inner diameter 1 [mm]
23
Inner diameter 2 [mm]
82
Material
Thermoplastic polyester elastomer
Installation side
On the gearbox side
Installation side
Front axle right
  • OPEL
    • VIVARO A Platforma/Šasija (X83)
      • 1.9 Di (60kW/82PS)
      • 2.0 CDTI (66kW/90PS)
      • 2.0 ECOTEC (86kW/117PS)
      • 2.0 CDTI (84kW/114PS)
      • 2.0 16V (88kW/120PS)
      • 1.9 DTI (74kW/101PS)
    • MOVANO A Furgons (X70)
      • 2.5 D (FD) (59kW/80PS)
      • 2.8 DTI (FD) (84kW/114PS)
      • 2.2 DTI (FD) (66kW/90PS)
      • 1.9 DTI (FD) (59kW/80PS)
      • 1.9 DTI (FD) (60kW/82PS)
      • 2.5 DTI (FD) (84kW/115PS)
      • 2.5 DTi (FD) (73kW/99PS)
    • MOVANO A Platforma/Šasija (X70)
      • 2.5 D (ED, HD, UD0, UD4) (59kW/80PS)
      • 2.8 DTI (ED, HD, UD0, UD4) (84kW/114PS)
      • 2.2 DTI (ED, HD, UD0, UD4) (66kW/90PS)
      • 2.5 DTI (ED, HD, UD0, UD4) (84kW/115PS)
      • 2.5 DTi (ED, HD, UD0, UD4) (73kW/99PS)
    • MOVANO A Autobuss (X70)
      • 2.5 D (JD) (59kW/80PS)
      • 2.8 DTI (JD) (84kW/114PS)
      • 2.2 DTI (JD) (66kW/90PS)
      • 1.9 DTI (JD) (59kW/80PS)
      • 1.9 DTI (JD) (60kW/82PS)
      • 2.5 DTI (JD) (84kW/115PS)
      • 2.5 DTi (JD) (73kW/99PS)
    • VIVARO A Autobuss (X83)
      • 1.9 DI (F7, J7, A07) (60kW/80PS)
      • 1.9 DTI (F7, J7, A07) (74kW/101PS)
      • 2.0 16V (F7, J7, A07) (88kW/120PS)
      • 2.0 CDTI (F7, J7, A07) (66kW/90PS)
      • 2.0 CDTI (F7, J7, A07) (84kW/114PS)
      • 2.0 ECOTEC (F7, A07, J7) (86kW/117PS)
    • VIVARO A Furgons (X83)
      • 1.9 DI (F7) (60kW/80PS)
      • 1.9 DTI (F7) (74kW/101PS)
      • 2.0 16V (F7) (88kW/120PS)
      • 2.0 ECOTEC (F7) (86kW/117PS)
      • 2.0 CDTI (F7) (66kW/90PS)
      • 2.0 CDTI (F7) (84kW/114PS)
  • RENAULT
    • MASTER II Furgons (FD)
      • 2.5 D (FD0A, FD0E, FD2E, FD3E) (59kW/80PS)
      • 2.8 dTI (FD0C, FD0F, FD2B, FD2F, FD3C, FD3F) (84kW/114PS)
      • 2.2 dCI 90 (FD0G, FD0N, FD2G, FD2N, FD3G, FD3N) (66kW/90PS)
      • 1.9 dTI (FD0L) (59kW/80PS)
      • 2.5 dCi 120 (FD0M, FD0U, FD0W, FD2M, FD2W, FD3M, FD3U,... (84kW/115PS)
      • 1.9 dCi 80 (FD0P) (60kW/82PS)
      • 2.5 dCi 100 (FD0U, FD0V, FD3U, FD3V, FD8U, FD8V) (73kW/99PS)
    • MASTER II Platforma/Šasija (ED/HD/UD)
      • 2.5 D (59kW/80PS)
      • 2.8 dTI (84kW/114PS)
      • 2.2 dCI 90 (ED0G, ED0N, HD0G, HD0N, HD1G, HD1N, UD0G,... (66kW/90PS)
      • 2.5 dCi 120 (ED0M, ED0U, ED0W, ED4M, ED8M, ED8W, HD0M,... (84kW/115PS)
      • 2.5 dCi 100 (ED4V, ED8V, ED0U, ED0V, ED8U, HD0U, HD0V,... (73kW/99PS)
    • MASTER II Autobuss (JD)
      • 2.5 D (JD1A, JD0E, JD0A, JD1E) (59kW/80PS)
      • 2.8 dTI (JD0B, JD0F, JD1B, JD1F) (84kW/114PS)
      • 2.2 dCI 90 (JD0G, JD0N, JD1N) (66kW/90PS)
      • 1.9 dTI (JD0L, JD1L) (59kW/80PS)
      • 2.5 dCi 120 (JD0M, JD1M, JD1W) (84kW/115PS)
      • 1.9 dCi 80 (JD0P, JD1P) (60kW/82PS)
      • 2.5 dCi 100 (JDCV, JD1W) (73kW/99PS)
    • LAGUNA I (B56_, 556_)
      • 1.9 dCi (B56W) (79kW/107PS)
    • LAGUNA I Grandtour (K56_)
      • 1.9 dCi (K56W) (79kW/107PS)
    • ESPACE III (JE0_)
      • 2.2 dCi (JE0K) (95kW/130PS)
      • 2.2 dCi (JE0S) (85kW/115PS)
    • TRAFIC II Autobuss (JL)
      • 1.9 dCI 80 (JL0B) (60kW/82PS)
      • 1.9 dCI 100 (JL0C, JL0K) (74kW/101PS)
      • 2.0 (JL0A, JL0G) (88kW/120PS)
      • 2.0 16V (JL02, JL0L, JL0W, JL0N) (86kW/117PS)
    • TRAFIC II Furgons (FL)
      • 2.0 (FL0A, FL0G) (88kW/120PS)
      • 1.9 dCi 80 (FL0B) (60kW/82PS)
      • 1.9 dCi 100 (FL0C, FL0K, FL0B) (74kW/101PS)
      • 2.0 16V (FL0L, FL0N, FL0W, FL02) (86kW/117PS)
    • AVANTIME (DE0_)
      • 3.0 V6 (DE04, DE0T) (152kW/207PS)
      • 2.0 16V Turbo (DE0U, DE0V) (120kW/163PS)
      • 2.2 dCi (DE01) (110kW/150PS)
    • VEL SATIS (BJ0_)
      • 2.0 16V Turbo (BJ0K) (120kW/163PS)
      • 2.0 16 V Turbo (125kW/170PS)
    • TRAFIC II Platforma/Šasija (EL)
      • 2.0 (EL0A) (88kW/120PS)
      • 1.9 dCi 80 (EL0B) (60kW/82PS)
      • 1.9 dCi 100 (EL0C) (74kW/101PS)
      • 2.0 16V (EL0L) (86kW/117PS)
  • NISSAN
    • INTERSTAR Autobuss (X70)
      • dCi 80 (60kW/82PS)
      • dCI 90 (66kW/90PS)
      • dCi 115 (84kW/115PS)
      • dCi 140 (100kW/136PS)
      • dCi 100 (73kW/99PS)
    • INTERSTAR Furgons (X70)
      • dCi 80 (60kW/82PS)
      • dCI 90 (66kW/90PS)
      • dCi 115 (84kW/115PS)
      • dCi 140 (100kW/136PS)
      • dCi 100 (73kW/99PS)
    • PRIMASTAR Autobuss (X83)
      • 2.0 (88kW/120PS)
      • dCi 80 (60kW/80PS)
      • dCi 100 (74kW/101PS)
    • PRIMASTAR Furgons (X83)
      • 1.9 dCi 80 (60kW/82PS)
      • 1.9 dCi 100 (74kW/100PS)
      • 2.0 (88kW/120PS)
    • INTERSTAR Platforma/Šasija (X70)
      • dCi 100 (73kW/99PS)
      • dCi 115 (84kW/115PS)
      • dCi 140 (100kW/136PS)
    • PRIMASTAR Platforma/Šasija (X83)
      • 1.9 dCi 100 (74kW/101PS)
      • 1.9 dCi 80 (60kW/82PS)
      • 2.0 (88kW/120PS)