BLUE PRINT ADBP760100 Chain Tensioner, Oil Pump Drive
Compatible with VW CADDY III Furgons/minivens (2KA, 2KH, 2CA, 2CH) , SKODA SUPERB II Universālis (3T5) , VW POLO IV (9N_, 9A_) Show more info
Ensures proper timing and oil pump function. Essential for engine performance and longevity.
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADBP760100
Make BLUE PRINT
EAN 5057746319519
  • Direct replacement for original part
  • Ensures correct timing chain tension
  • Supports optimal oil pump function
  • High-quality materials for durability
  • Designed for precise fit and performance
  • Helps prevent engine damage from slack chain
  • Contributes to smooth engine operation
  • VW
    • CADDY III Furgons/minivens (2KA, 2KH, 2CA, 2CH)
      • 1.9 TDI 4motion (77kW/105PS)
      • 2.0 SDI (51kW/70PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 1.9 TDI (55kW/75PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
    • POLO IV (9N_, 9A_)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
    • TOURAN (1T1, 1T2)
      • 1.9 TDI (74kW/100PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
    • GOLF V (1K1)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 SDI (55kW/75PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI 4motion (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V 4motion (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI 4motion (103kW/140PS)
    • CADDY III Lielas ietilpības automobilis (2KB, 2KJ, 2CB, 2CJ)
      • 2.0 SDI (51kW/70PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 1.9 TDI (55kW/75PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI 4motion (77kW/105PS)
    • GOLF PLUS V (5M1, 521)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
    • PASSAT B6 (3C2)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
    • JETTA III (1K2)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
    • PASSAT B6 Variant (3C5)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
    • EOS (1F7, 1F8)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
    • GOLF V Variant (1K5)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI 4motion (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
    • BEETLE (5C1, 5C2)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
    • SCIROCCO III (137, 138)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
    • GOLF VI (5K1)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
    • GOLF VI Variant (AJ5)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
    • TOURAN VAN (1T1, 1T2)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
  • SKODA
    • SUPERB II Universālis (3T5)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
    • OCTAVIA II (1Z3)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI RS (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
    • OCTAVIA II Combi (1Z5)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI 4x4 (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI RS (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI 16V (100kW/136PS)
    • ROOMSTER (5J7)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
    • FABIA II (542)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
    • FABIA II Combi (545)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
    • SUPERB II (3T4)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
    • YETI (5L)
      • 2.0 TDI 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (125kW/170PS)
  • SEAT
    • IBIZA III (6L1)
      • 1.9 TDI (74kW/100PS)
    • CORDOBA (6L2)
      • 1.9 TDI (74kW/100PS)
    • ALTEA (5P1)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • TOLEDO III (5P2)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
    • LEON (1P1)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
    • ALTEA XL (5P5, 5P8)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
    • IBIZA IV (6J5, 6P1)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
    • IBIZA IV SC (6J1, 6P5)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
  • AUDI
    • A3 (8P1)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI quattro (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI 16V quattro (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI quattro (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI quattro (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
    • A3 Sportback (8PA)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
    • A3 Kabriolets (8P7)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
  • MITSUBISHI
    • GRANDIS (NA_W)
      • 2.0 DI-D (NA8W) (100kW/136PS)
      • 2.0 DI-D (NA8W) (103kW/140PS)
    • OUTLANDER II (CW_W)
      • 2.0 DI-D (CW8W) (103kW/140PS)
    • LANCER VIII (CY_A, CZ_A)
      • 2.0 DI-D (CY8A) (103kW/140PS)
    • LANCER VIII Sportback (CX_A)
      • 2.0 DI-D (CX8A) (103kW/140PS)