BLUE PRINT ADBP610034 Intake Valve
inc. VAT 21%
In stock 19
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADBP610034
Make BLUE PRINT
EAN 5057746270100
  • Direct fit for specified applications
  • Ensures proper air-fuel mixture intake
  • Constructed with durable, high-temperature resistant materials
  • Contributes to optimal engine performance
  • Designed for long-lasting reliability
  • Meets or exceeds OEM specifications
  • Essential for engine combustion process
Length [mm]
+105
Valve head diameter [mm]
24
Valve stem diameter [mm]
6
Number of Openings/Drill Holes
3
  • RENAULT
    • SCÉNIC III (JZ0/1_)
      • 1.6 dCi (JZ00, JZ12) (96kW/130PS)
    • GRAND SCÉNIC III (JZ0/1_)
    • MEGANE III Hečbeka virsbūve (BZ0/1_, B3_)
      • 1.6 dCi (BZ00, BZ12, BZ13) (96kW/130PS)
    • MEGANE III Coupe (DZ0/1_)
      • 1.6 dCi (DZ00, DZ12, DZ2A, DZ13) (96kW/130PS)
    • MEGANE CC (EZ0/1_)
      • 1.6 dCi (EZ00) (96kW/130PS)
    • MEGANE III Grandtour (KZ0/1)
      • 1.6 dCi (KZ00, KZ12, KZ13) (96kW/130PS)
    • TRAFIC III Furgons (FG_)
      • 1.6 dCi 90 (FGME) (66kW/90PS)
      • 1.6 dCi 115 (FGMD) (85kW/116PS)
      • 1.6 dCi 120 (FGMB, FGMC) (88kW/120PS)
      • 1.6 dCi 140 (FGMA, FGMC) (103kW/140PS)
      • 1.6 dCi 120 (FGMK) (89kW/121PS)
    • FLUENCE (L3_)
      • 1.6 dCi (96kW/130PS)
    • TRAFIC III Autobuss (JG_)
      • 1.6 dCi 90 (JGME) (66kW/90PS)
      • 1.6 dCi 115 (JGMD) (85kW/116PS)
      • 1.6 dCi 120 (JGMB) (88kW/120PS)
      • 1.6 dCi 140 (JGMA) (103kW/140PS)
      • 1.6 dCi 95 (JGMR, JGMJ) (70kW/95PS)
      • 1.6 dCi 125 (JGMH) (92kW/125PS)
      • 1.6 dCi 145 (JGMG) (107kW/145PS)
    • KADJAR (HA_, HL_)
      • 1.6 dCi 130 (HLA4) (96kW/130PS)
      • 1.6 dCi 130 4x4 (HLA4) (96kW/130PS)
    • ESPACE V (JR_)
      • 1.6 dCi 130 (96kW/130PS)
      • 1.6 dCi 160 (118kW/160PS)
    • TALISMAN (LP_)
      • 1.6 dCi 130 (96kW/130PS)
      • 1.6 dCi 160 (118kW/160PS)
    • MEGANE IV Hečbeka virsbūve (B9A/M/N_)
      • 1.6 dCi 130 (B9A4) (96kW/130PS)
      • 1.6 dCi 165 (120kW/163PS)
    • TALISMAN Grandtour (KP_)
      • 1.6 dCi 130 (96kW/130PS)
      • 1.6 dCi 160 (118kW/160PS)
    • MEGANE IV Grandtour (K9A/M/N_)
      • 1.6 dCi 130 (96kW/130PS)
      • 1.6 dCi 165 (120kW/163PS)
    • TRAFIC III Platforma/Šasija (EG_)
      • 1.6 dCi 120 (EGMB) (88kW/120PS)
      • 1.6 dCi 140 (EGMA) (103kW/140PS)
    • SCÉNIC III VAN (JZ0/1_)
      • 1.6 dCi (JZ00, JZ12, JZ2A) (96kW/131PS)
  • MERCEDES-BENZ
    • C-CLASS (W205)
      • C 180 BlueTEC / d (205.036) (85kW/116PS)
      • C 200 BlueTEC / d (205.037) (100kW/136PS)
    • C-CLASS T-Model (S205)
      • C 180 BlueTEC / d (205.236) (85kW/116PS)
      • C 200 BlueTEC / d (205.237) (100kW/136PS)