BLUE PRINT ADBP610001 Crankshaft Pulley
Durable crankshaft pulley designed to ensure optimal engine timing and accessory drive function.
inc. VAT 21%
In stock 7
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADBP610001
Make BLUE PRINT
EAN 5057746193294
  • Ensures accurate engine timing.
  • Drives essential engine accessories.
  • Constructed from durable, high-quality materials.
  • Designed for a precise fit and reliable operation.
  • Helps maintain smooth engine performance.
  • Part of the BLUE PRINT range for quality assurance.
  • Direct replacement for original equipment.
Width [mm]
+60
Inner diameter [mm]
+40
Outer diameter [mm]
172
Number of grooves
5
Parameters
6PK
  • HYUNDAI
    • GRAND SANTA FÉ
      • 2.2 CRDi Visu riteņu piedziņa (145kW/197PS)
      • 2.2 CRDi Visu riteņu piedziņa (147kW/200PS)
    • ix35 (LM, EL, ELH)
      • 2.0 CRDi (135kW/184PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi 4WD (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi 4WD (135kW/184PS)
    • SANTA FÉ II (CM)
      • 2.2 CRDi (145kW/197PS)
      • 2.2 CRDi 4x4 (145kW/197PS)
    • SANTA FÉ III (DM, DMA)
      • 2.0 CRDi (110kW/150PS)
      • 2.2 CRDi (145kW/197PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (145kW/197PS)
      • 2.0 CRDi 4WD (110kW/150PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (147kW/200PS)
      • 2.2 CRDi (147kW/200PS)
      • 2.0 CRDi (136kW/185PS)
    • GRANDEUR (HG)
      • 2.2 D (147kW/200PS)
    • TUCSON (TL, TLE)
      • 2.0 CRDi Visu riteņu piedziņa (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi Visu riteņu piedziņa (136kW/185PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi (136kW/185PS)
    • SANTA FE IV (TM, TMA)
      • 2.0 CRDi (137kW/186PS)
      • 2.0 CRDi AWD (137kW/186PS)
      • 2.2 CRDi (147kW/200PS)
      • 2.2 CRDi AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 CRDi (110kW/150PS)
      • 2.0 CRDi AWD (110kW/150PS)
    • SANTA FE IV Furgons/apvidus automobilis (SUV) (TM)
      • 2.2 CRDi (147kW/200PS)
      • 2.2 CRDi AWD (147kW/200PS)
    • ix35 Van
      • CRDi (100kW/136PS)
      • CRDi 4WD (100kW/136PS)
    • SANTA FÉ II Furgons/apvidus automobilis (SUV) (CM)
      • CRDi (145kW/197PS)
      • CRDi 4x4 (145kW/197PS)
    • SANTA FÉ III Furgons/apvidus automobilis (SUV) (DM)
      • CRDi 4x4 (145kW/197PS)
    • STARIA Furgons (US4)
      • 2.2 CRDi (US4V) (130kW/177PS)
    • STARIA Autobuss (US4)
      • 2.2 CRDi AWD (US4W) (130kW/177PS)
      • 2.2 CRDi (US4W) (130kW/177PS)
  • KIA
    • SPORTAGE III (SL)
      • 2.0 CRDi AWD (135kW/184PS)
      • 2.0 CRDi (135kW/184PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi AWD (100kW/136PS)
    • SORENTO II (XM)
      • 2.2 CRDi (145kW/197PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (145kW/197PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (147kW/200PS)
    • SORENTO III (UM)
      • 2.2 CRDi (147kW/200PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (147kW/200PS)
      • 2.2 CRDI 4WD (145kW/197PS)
    • SPORTAGE IV (QL, QLE)
      • 2.0 CRDi AWD (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi AWD (136kW/185PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi (136kW/185PS)
    • STINGER (CK)
      • 2.2 CRDi VGT (147kW/200PS)
      • 2.2 CRDi VGT 4WD (147kW/200PS)
    • STINGER Hatchback Van (CK)
      • 2.2 CRDi VGT (147kW/200PS)
    • SORENTO II Furgons/apvidus automobilis (SUV) (XM)
      • CRDi (145kW/197PS)
      • CRDi 4WD (145kW/197PS)