BLUE PRINT ADBP250030 Cabin Filter
inc. VAT 21%
In stock 11
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADBP250030
Make BLUE PRINT
EAN 5057746254100
  • Filters dust, pollen, and other airborne particles.
  • Improves interior air quality for a healthier cabin.
  • Designed for efficient contaminant removal.
  • Helps maintain optimal performance of the ventilation system.
  • Recommended for regular replacement.
  • High-quality filtration from BLUE PRINT.
  • Part code: ADBP250030.
Filter assembly
Activated carbon filter
Length [mm]
209
Width [mm]
204
Height [mm]
+35
  • LAND ROVER
    • DEFENDER Station Wagon (L316, L315)
      • 2.2 Td4 4x4 (L316) (90kW/122PS)
    • DEFENDER Cabrio (L316)
      • 2.4 Td4 4x4 (L317) (90kW/122PS)
    • DEFENDER Platforma/Šasija (L316)
      • 2.2 Td4 4x4 (L317) (90kW/122PS)
    • DISCOVERY V (L462)
      • 3.0 Td6 4x4 (190kW/258PS)
      • 3.0 D 4x4 (183kW/249PS)
      • 3.0 D 4x4 (155kW/211PS)
      • 3.0 SCV6 4x4 (250kW/340PS)
      • 2.0 Td4 4x4 (132kW/180PS)
      • 2.0 Sd4 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 Si4 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (225kW/306PS)
      • D250 MHEV 4x4 (183kW/249PS)
      • D300 MHEV 4x4 (221kW/300PS)
      • P360 MHEV 4x4 (265kW/360PS)
    • DEFENDER Station Wagon (L663)
      • P300 Si4 4x4 (221kW/300PS)
      • P400 I6 MHEV 4x4 (294kW/400PS)
      • D250 MHEV 4x4 (183kW/249PS)
      • D300 MHEV 4x4 (221kW/300PS)
      • P400e Hybrid 4x4 (297kW/404PS)
      • D200 MHEV 4x4 (147kW/200PS)
      • P525 4x4 (386kW/525PS)
      • P300 MHEV 4x4 (221kW/300PS)
    • DEFENDER Van (L663)
      • 2.0 P300 Si4 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 P400 I6 MHEV 4x4 (294kW/400PS)
      • 3.0 D250 MHEV 4x4 (183kW/249PS)
      • 3.0 D300 MHEV 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 D200 MHEV 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 P400e Hybrid 4x4 (297kW/404PS)
    • DISCOVERY V VAN (L462)
      • 2.0 Td4 4x4 (132kW/179PS)
      • 2.0 Sd4 4x4 (177kW/241PS)
      • 3.0 Td6 4x4 (190kW/258PS)
      • 3.0 Sdv6 4x4 (225kW/306PS)
      • 2.0 Si4 4x4 (221kW/300PS)
      • 3.0 Scv6 4x4 (250kW/340PS)