BLUE PRINT ADBP250027 Cabin Filter
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADBP250027
Make BLUE PRINT
EAN 5057746246952
  • Filters out dust, pollen, soot, and other airborne contaminants.
  • Improves interior air quality for a healthier cabin environment.
  • Helps prevent allergens and irritants from entering the vehicle.
  • Designed for optimal fit and easy installation.
  • Contributes to the longevity of your vehicle's climate control system.
  • Made with high-quality filtration materials for reliable performance.
  • Recommended for regular replacement to maintain air quality.
Filter assembly
with antibacterial effect
Filter assembly
Activated carbon filter
Length [mm]
317
Width [mm]
225
Height [mm]
3+2
OE-number
971 819 429 B
  • PORSCHE
    • PANAMERA (971)
      • 2.9 4S (97ADB1, 97BDB1, 97ADN1) (324kW/440PS)
      • 4.0 Turbo (97AFF1, 97BFF1) (404kW/550PS)
      • 4.0 S 4 Diesel (97ADD1) (310kW/422PS)
      • 2.9 4 E-Hybrid (97ABE1, 97BBE1, 97ABX1) (340kW/462PS)
      • 3.0 (97AAA1, 97BAA1) (243kW/330PS)
      • 3.0 4 (97ABA1, 97BBA1) (243kW/330PS)
      • 4.0 Turbo S E-Hybrid (97AFH1, 97BFH1) (500kW/680PS)
      • 4.0 GTS (97ADG1) (338kW/460PS)
      • 2.9 4 (97ABY1, 97BBY1, 97BBI1, 97BBM1, 97ABI1) (243kW/330PS)
      • 2.9 (97AAY1, 97BAY1, 97AGY1, 97AAI1, 97BAI1, 97BAM1) (243kW/330PS)
      • 4.0 GTS (97ADS1) (353kW/480PS)
      • 4.0 Turbo S (97BFR1) (463kW/630PS)
      • 2.9 4S E-Hybrid (412kW/560PS)
      • 4.0 Turbo S E-Hybrid (97AFT1) (515kW/700PS)
    • PANAMERA Sport Turismo (971)
      • 3.0 4 (97CBA1) (243kW/330PS)
      • 2.9 4 E-Hybrid (97CBE1) (340kW/462PS)
      • 2.9 4S (97CDB1) (324kW/440PS)
      • 4.0 Turbo (97CFF1) (404kW/550PS)
      • 4.0 S 4 Diesel (97CDD1) (310kW/422PS)
      • 4.0 Turbo S E-Hybrid (97CFH1) (500kW/680PS)
      • 4.0 GTS (97CDG1) (338kW/460PS)
      • 2.9 4 (97CBY1, 97CBI1, 97CNI1) (243kW/330PS)
      • 4.0 GTS (97CDG1) (353kW/480PS)
      • 4.0 Turbo S (463kW/630PS)
      • 2.9 4S E-Hybrid (97CDZ1, 97ADZ1) (412kW/560PS)
      • 4.0 Turbo S E-Hybrid (97CFT1) (515kW/700PS)
    • TAYCAN (Y1A)
      • 4S (Y1ADB1) (390kW/530PS)
      • Turbo (Y1AFC1) (500kW/680PS)
      • Turbo S (Y1AFH1) (560kW/761PS)
      • Electric (Y1AAA1, Y1AAI1) (300kW/408PS)
    • TAYCAN Cross Turismo (Y1B)
      • 4 (Y1BBD1) (350kW/476PS)
      • 4S Performance Battery Plus (Y1BDB1) (420kW/571PS)
      • Turbo (Y1BFC1) (500kW/680PS)
      • Turbo S (Y1BFH1) (560kW/761PS)
    • TAYCAN Sport Turismo (Y1C)
      • Performance Battery Plus (Y1CAA1) (350kW/476PS)
      • 4S Performance Battery Plus (Y1CDB1) (420kW/571PS)
      • GTS (Y1CDE1) (440kW/598PS)
      • Turbo (Y1CFC1) (500kW/680PS)
      • Turbo S (Y1CFH1) (560kW/761PS)
    • PANAMERA (976)
      • 2.9 (YAAAA1, YABAA1) (260kW/354PS)
      • 2.9 4 (YAABA1) (260kW/354PS)
      • 4.0 Turbo E-Hybrid (YAAFF1, YABFF1) (500kW/680PS)
      • 2.9 4 E-Hybrid (YABBE1) (346kW/470PS)
      • 2.9 4S E-Hybrid (YAADZ1) (400kW/544PS)
      • 4.0 GTS (YAADG1) (368kW/500PS)
  • BENTLEY
    • CONTINENTAL Coupe (3S3)
      • 6.0 W12 AWD (467kW/635PS)
      • 4.0 V8 AWD (404kW/549PS)
    • CONTINENTAL Kabriolets (3S_)
      • 6.0 AWD (467kW/635PS)
    • FLYING SPUR (ZG2_)
      • 6.0 W12 TSI 4WD (ZG21BB) (467kW/635PS)
  • AUDI
    • E-TRON GT Sedans (F83, F8P)
      • RS quattro (440kW/599PS)
      • GT quattro (350kW/476PS)
      • RS performance quattro (680kW/925PS)