BLUE PRINT ADB112516 Cabin Air Filter Set
Compatible with BMW X3 (F25) , BMW X4 (F26) ,
Complete cabin air filter set for effective air purification inside your vehicle.
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADB112516
Make BLUE PRINT
EAN 5050063241693
  • High-quality cabin air filter set from BLUE PRINT.
  • Part code: ADB112516.
  • Effectively filters dust, pollen, and other airborne particles.
  • Promotes cleaner and fresher cabin air.
  • Essential for occupant health and comfort.
  • Designed for consistent and reliable performance.
  • Helps prevent allergens and pollutants from entering the cabin.
Length [mm]
164
Width [mm]
90°
Height [mm]
[30
  • BMW
    • X3 (F25)
      • xDrive 28 i (190kW/258PS)
      • xDrive 30 d (190kW/258PS)
      • xDrive 35 d (230kW/313PS)
      • xDrive 20 i (135kW/184PS)
      • xDrive 35 i (225kW/306PS)
      • xDrive 20 d (135kW/184PS)
      • xDrive 28 i (180kW/245PS)
      • sDrive 18 d (100kW/136PS)
      • sDrive 18 d (105kW/143PS)
      • xDrive 20 d (120kW/163PS)
      • sDrive 18 d (110kW/150PS)
      • xDrive 20 d (140kW/190PS)
      • sDrive 20 i (135kW/184PS)
      • sDrive 20 i (125kW/170PS)
      • xDrive 30 d (155kW/211PS)
      • xDrive 30 d (210kW/286PS)
      • xDrive 30 d (204kW/277PS)
    • X4 (F26)
      • xDrive 20 i (135kW/184PS)
      • xDrive 28 i (180kW/245PS)
      • xDrive 35 i (225kW/306PS)
      • xDrive 20 d (140kW/190PS)
      • xDrive 30 d (190kW/258PS)
      • xDrive 35 d (230kW/313PS)
      • M 40 i (265kW/360PS)
      • xDrive 30 d (210kW/286PS)
      • xDrive 30 d (183kW/249PS)