BLUE PRINT ADB112509 Cabin Filter Kit
Compatible with BMW 5 (F10) , BMW 6 Coupe (F13) , BMW 6 Kabriolets (F12) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 27
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADB112509
Make BLUE PRINT
EAN 5050063013429
  • High-quality cabin filter kit from BLUE PRINT
  • Replaces existing cabin air filters
  • Removes dust, pollen, and other airborne particles
  • Ensures cleaner air inside the vehicle
  • Promotes better air circulation
  • Designed for specific vehicle applications
  • Helps reduce interior odors
  • Contributes to a healthier driving environment
Filter assembly
Activated carbon filter
Length [mm]
246
Width [mm]
206
Height [mm]
[30
  • BMW
    • 5 (F10)
      • 525 d xDrive (155kW/211PS)
      • 525 d (155kW/211PS)
      • 520 i (120kW/163PS)
      • M 550 d xDrive (280kW/381PS)
      • 535 i xDrive (225kW/306PS)
      • 520 i (135kW/184PS)
      • 528 i (180kW/245PS)
      • 528 i xDrive (180kW/245PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 525 d (160kW/218PS)
      • 525 d xDrive (160kW/218PS)
      • 530 d (190kW/258PS)
      • 530 d xDrive (190kW/258PS)
      • 535 d (230kW/313PS)
      • 535 d xDrive (230kW/313PS)
      • ActiveHybrid (250kW/340PS)
      • M5 (412kW/560PS)
      • 523 i (150kW/204PS)
      • 528 i (190kW/258PS)
      • 535 i (225kW/306PS)
      • 550 i (300kW/408PS)
      • 520 d (135kW/184PS)
      • 525 d (150kW/204PS)
      • 530 d (180kW/245PS)
      • 550 i xDrive (300kW/408PS)
      • 535 d (220kW/299PS)
      • 550 i (330kW/449PS)
      • 550 i xDrive (330kW/449PS)
      • 520 d xDrive (135kW/184PS)
      • 518 d (105kW/143PS)
      • M5 Competition (423kW/575PS)
      • 518 d (110kW/150PS)
      • 520 d (140kW/190PS)
      • 520 d xDrive (140kW/190PS)
      • M5 30th Anniversary (441kW/600PS)
      • 535 i (240kW/326PS)
      • 535 i xDrive (240kW/326PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 518 d (100kW/136PS)
      • 520 d xDrive (120kW/163PS)
      • 530 d (210kW/286PS)
      • 530 d xDrive (210kW/286PS)
      • 520 d (147kW/200PS)
      • 520 d xDrive (147kW/200PS)
      • 520 d (155kW/211PS)
      • 520 d xDrive (155kW/211PS)
      • 530 i (190kW/258PS)
    • 6 Coupe (F13)
      • M6 (412kW/560PS)
      • 640 d xDrive (230kW/313PS)
      • 640 i (235kW/320PS)
      • 650 i (300kW/408PS)
      • 650 i xDrive (300kW/408PS)
      • 640 d (230kW/313PS)
      • 650 i (330kW/449PS)
      • 650 i xDrive (330kW/449PS)
      • 640 i xDrive (235kW/320PS)
      • M6 Competition (423kW/575PS)
      • M6 Competition (441kW/600PS)
    • 6 Kabriolets (F12)
      • M6 (412kW/560PS)
      • 640 d xDrive (230kW/313PS)
      • 640 i (235kW/320PS)
      • 650 i (300kW/408PS)
      • 640 d (230kW/313PS)
      • 650 i xDrive (300kW/407PS)
      • 650 i xDrive (330kW/449PS)
      • 650 i (330kW/449PS)
      • 640 i xDrive (235kW/320PS)
      • M6 Competition (423kW/575PS)
      • M6 Competition (441kW/600PS)
    • 7 (F01, F02, F03, F04)
      • ActiveHybrid 7 (342kW/465PS)
      • 740 d xDrive (225kW/306PS)
      • 730 i, Li (190kW/258PS)
      • 740 i, Li (240kW/326PS)
      • 750 i, Li (300kW/408PS)
      • 730 d (180kW/245PS)
      • 750 i, Li xDrive (300kW/408PS)
      • 760 i, Li (400kW/544PS)
      • 740 d (225kW/306PS)
      • 730 d (155kW/211PS)
      • 740 i, Li (235kW/320PS)
      • 730 d (190kW/258PS)
      • 730 d xDrive (190kW/258PS)
      • 740 d (230kW/313PS)
      • 740 d xDrive (230kW/313PS)
      • 750 d xDrive (280kW/381PS)
      • ActiveHybrid 7 (260kW/354PS)
      • 750 i, Li (330kW/449PS)
      • 750 i, Li xDrive (330kW/449PS)
      • 740 i, Li xDrive (235kW/320PS)
      • 730 d xDrive (155kW/211PS)
    • 5 Touring (F11)
      • M 550 d xDrive (280kW/381PS)
      • 520 i (135kW/184PS)
      • 528 i (180kW/245PS)
      • 528 i xDrive (180kW/245PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 550 i (300kW/408PS)
      • 525 d (160kW/218PS)
      • 525 d xDrive (160kW/218PS)
      • 530 d (190kW/258PS)
      • 530 d xDrive (190kW/258PS)
      • 535 d (230kW/313PS)
      • 535 d xDrive (230kW/313PS)
      • 535 i xDrive (225kW/306PS)
      • 523 i (150kW/204PS)
      • 528 i (190kW/258PS)
      • 535 i (225kW/306PS)
      • 520 d (135kW/184PS)
      • 525 d (150kW/204PS)
      • 530 d (180kW/245PS)
      • 535 d (220kW/299PS)
      • 550 i (330kW/449PS)
      • 520 d xDrive (135kW/184PS)
      • 518 d (105kW/143PS)
      • 518 d (110kW/150PS)
      • 520 d (140kW/190PS)
      • 520 d xDrive (140kW/190PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 518 d (100kW/136PS)
      • 520 d xDrive (120kW/163PS)
      • 525 d (155kW/211PS)
      • 525 d xDrive (155kW/211PS)
      • 535 i (240kW/326PS)
      • 535 i xDrive (240kW/326PS)
      • 530 d (210kW/286PS)
      • 530 d xDrive (210kW/286PS)
      • 520 d (155kW/211PS)
      • 520 d xDrive (155kW/211PS)
      • 520 d (147kW/200PS)
      • 520 d xDrive (147kW/200PS)
      • 518 d (120kW/163PS)
      • 530 i (190kW/258PS)
    • 5 Gran Turismo (F07)
      • 530 d (155kW/211PS)
      • 535 i (225kW/306PS)
      • 550 i (300kW/408PS)
      • 530 d (180kW/245PS)
      • 535 d xDrive (220kW/299PS)
      • 535 i xDrive (225kW/306PS)
      • 550 i xDrive (300kW/408PS)
      • 530 d xDrive (180kW/245PS)
      • 535 d (220kW/299PS)
      • 520 d (135kW/184PS)
      • 550 i (330kW/449PS)
      • 550 i xDrive (330kW/449PS)
      • 530 d (190kW/258PS)
      • 530 d xDrive (190kW/258PS)
      • 535 d xDrive (230kW/313PS)
      • 535 d (230kW/313PS)
    • 6 Gran Coupe (F06)
      • 640 i (235kW/320PS)
      • 650 i (330kW/449PS)
      • 650 i xDrive (330kW/449PS)
      • 640 d (230kW/313PS)
      • 640 i xDrive (235kW/320PS)
      • 640 d xDrive (230kW/313PS)
      • M6 (412kW/560PS)
      • M6 Competition (423kW/575PS)
      • M6 Competition (441kW/600PS)