PN ADB112101
Make BLUE PRINT
EAN 5050063005424
  • Effective contaminant removal
  • Protects engine components from wear
  • Ensures optimal oil circulation
  • High-quality filtration media
  • Designed for specific vehicle applications
  • Promotes extended engine life
  • Easy installation
Filter assembly
Filter cartridge
Height [mm]
154
Inner diameter [mm]
3+2
Outer diameter [mm]
+65
Additional article/Additional information
with gaskets
  • BMW
    • 7 (E65, E66, E67)
      • 730 d (160kW/218PS)
      • 730 Ld (170kW/231PS)
    • 3 Coupe (E46)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
    • 5 (E60)
      • 530 d (160kW/218PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • 535 d (200kW/272PS)
      • 530 d (170kW/231PS)
      • 530 xd (170kW/231PS)
      • 535 d (210kW/286PS)
      • 525 d (145kW/197PS)
      • 530 d (173kW/235PS)
      • 530 xd (173kW/235PS)
      • 525 xd (145kW/197PS)
      • 530 d (155kW/211PS)
    • 3 (E46)
      • 330 d (150kW/204PS)
      • 330 xd (150kW/204PS)
    • 3 Touring (E46)
      • 330 d (150kW/204PS)
      • 330 xd (150kW/204PS)
    • X5 (E53)
      • 3.0 d (160kW/218PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 530 d (160kW/218PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • 535 d (200kW/272PS)
      • 530 d (170kW/231PS)
      • 530 xd (170kW/231PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 525 d (145kW/197PS)
      • 530 d (173kW/235PS)
      • 530 xd (173kW/235PS)
      • 535 d (210kW/286PS)
      • 525 xd (145kW/197PS)
    • X3 (E83)
      • 3.0 d (150kW/204PS)
      • 3.0 d (160kW/218PS)
      • 3.0 sd (210kW/286PS)
      • xDrive 30 d (160kW/218PS)
    • 3 (E90)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 335 d (210kW/286PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
    • 3 Touring (E91)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 335 d (210kW/286PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
    • 3 Kabriolets (E46)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
    • 3 Kabriolets (E93)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
    • X5 (E70)
      • 3.0 d (173kW/235PS)
      • 3.0 sd (210kW/286PS)
      • xDrive 30 d (173kW/235PS)
      • 3.0 3.0d (155kW/211PS)
    • 6 (E63)
      • 635 d (210kW/286PS)
    • 6 Kabriolets (E64)
      • 635 d (210kW/286PS)
    • X6 (E71, E72)
      • xDrive 30 d (173kW/235PS)