BLUE PRINT ADB111801 Glow Plug
Compatible with BMW X3 (E83) , BMW 7 (E65, E66, E67) , BMW 3 Compact (E46) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADB111801
Make BLUE PRINT
EAN 5050063040142
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Ensures reliable cold start performance
  • Durable construction for long service life
  • Meets or exceeds OE specifications
  • Facilitates efficient combustion
  • Helps maintain optimal engine performance
Length [mm]
106
Mounting depth [mm]
3+2
External thread size
M10 x 1
Wrench size
+10
Voltage [V]
5
Warning contact length
spring
  • BMW
    • X3 (E83)
      • xDrive 30 d (155kW/211PS)
      • 3.0 d (150kW/204PS)
      • 2.0 d (110kW/150PS)
      • 3.0 d (160kW/218PS)
      • 3.0 sd (210kW/286PS)
      • xDrive 30 d (160kW/218PS)
      • xDrive 35 d (210kW/286PS)
    • 7 (E65, E66, E67)
      • 730 d (155kW/211PS)
      • 730 d (160kW/218PS)
      • 730 Ld (170kW/231PS)
    • 3 Compact (E46)
      • 320 td (110kW/150PS)
      • 318 td (85kW/115PS)
    • 3 (E46)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 330 d (150kW/204PS)
      • 330 xd (150kW/204PS)
      • 318 d (85kW/116PS)
    • 3 Touring (E46)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 330 d (150kW/204PS)
      • 330 xd (150kW/204PS)
      • 318 d (85kW/116PS)
    • 3 Coupe (E46)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
      • 320 Cd (110kW/150PS)
    • 5 (E60)
      • 530 d (160kW/218PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • 535 d (200kW/272PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 530 d (170kW/231PS)
      • 530 xd (170kW/231PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 520 d (110kW/150PS)
      • 535 d (210kW/286PS)
      • 525 d (145kW/197PS)
      • 530 d (173kW/235PS)
      • 530 xd (173kW/235PS)
      • 525 xd (145kW/197PS)
      • 525 d xDrive (145kW/197PS)
      • 530 d xDrive (173kW/235PS)
      • 530 d (155kW/211PS)
    • X5 (E53)
      • 3.0 d (160kW/218PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 530 d (160kW/218PS)
      • 535 d (200kW/272PS)
      • 530 d (170kW/231PS)
      • 530 xd (170kW/231PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 520 d (110kW/150PS)
      • 525 d (145kW/197PS)
      • 530 d (173kW/235PS)
      • 530 xd (173kW/235PS)
      • 535 d (210kW/286PS)
      • 525 xd (145kW/197PS)
    • 3 Kabriolets (E46)
      • 320 Cd (110kW/150PS)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
    • 3 (E90)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 318 d (90kW/122PS)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 335 d (210kW/286PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
    • 3 Touring (E91)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 318 d (90kW/122PS)
      • 335 d (210kW/286PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 335 d (210kW/286PS)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
    • 3 Kabriolets (E93)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
    • X5 (E70)
      • 3.0 d (173kW/235PS)
      • 3.0 sd (210kW/286PS)
      • xDrive 30 d (173kW/235PS)
    • 6 (E63)
      • 635 d (210kW/286PS)
    • 6 Kabriolets (E64)
      • 635 d (210kW/286PS)
    • X6 (E71, E72)
      • xDrive 30 d (173kW/235PS)
      • xDrive 35 d (210kW/286PS)
    • 1 (E87)
      • 118 d (90kW/122PS)
      • 120 d (120kW/163PS)