BLUE PRINT ADA108601 Ball Joint
Compatible with JEEP CHEROKEE (KJ) ,
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADA108601
Make BLUE PRINT
EAN 5050063605761
  • Direct fit for specific vehicle applications
  • Ensures precise steering and handling
  • Durable construction for extended service life
  • Restores suspension system integrity
  • Reduces noise and vibration from the suspension
  • Manufactured to OE specifications
  • High-quality materials for reliability
External thread size
M14 x 1,5
Steering type
Transverse arm
Installation side
bottom
Installation side
Front axle on the left
Front axle right
Additional article/Additional information
with locknut
  • JEEP
    • CHEROKEE (KJ)
      • 2.4 4x4 (108kW/147PS)
      • 3.7 4x4 (155kW/211PS)
      • 2.5 CRD 4x4 (105kW/143PS)
      • 2.8 CRD 4x4 (110kW/150PS)
      • 3.7 4x4 (150kW/204PS)
      • 2.8 CRD 4x4 (120kW/163PS)
      • 2.4 Laredo (108kW/147PS)
      • 3.7 Laredo (150kW/204PS)
      • 3.7 4x4 (157kW/214PS)