BLUE PRINT ADA108047 Lever, Stabiliser
Compatible with CHRYSLER VOYAGER IV (RG, RS) , DODGE CARAVAN (RG_) ,
High-quality stabiliser lever designed for optimal vehicle handling and stability.
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADA108047
Make BLUE PRINT
EAN 5050063217421
  • Direct replacement for original stabiliser lever
  • Enhances vehicle stability and handling
  • Reduces body roll during cornering
  • Constructed from durable, high-quality materials
  • Ensures precise fit and easy installation
  • Restores optimal suspension performance
  • Designed for long-lasting reliability
Length [mm]
68
Width [mm]
68
Thickness [mm]
52°
Inner diameter [mm]
+15
Outer diameter [mm]
+40
Material
Rubber/ Metal
Installation side
Front axle on the left
Installation side
Front axle right
  • CHRYSLER
    • VOYAGER IV (RG, RS)
      • 2.4 (108kW/147PS)
      • 3.3 (128kW/174PS)
      • 2.5 CRD (105kW/141PS)
      • 3.8 (160kW/218PS)
      • 3.8 AWD (160kW/218PS)
      • 3.3 AWD (128kW/174PS)
      • 2.8 CRD (110kW/150PS)
      • 2.4 (111kW/151PS)
  • DODGE
    • CARAVAN (RG_)
      • 3.3 (128kW/174PS)
      • 3.3 AWD (128kW/174PS)
      • 3.8 (160kW/218PS)
      • 3.8 AWD (160kW/218PS)
      • 2.4 (112kW/152PS)
      • 3.8 AWD (153kW/208PS)
      • 3.8 (154kW/209PS)