BLUE PRINT ADA107602 Timing Belt Tensioner Pulley
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADA107602
Make BLUE PRINT
EAN 5050063600704
  • Maintains correct timing belt tension
  • Ensures proper engine timing synchronization
  • Durable construction for extended service life
  • Designed for precise fitment
  • Helps prevent engine damage from belt issues
  • Meets or exceeds OE specifications
Width [mm]
+35
Inner diameter [mm]
+10
Outer diameter [mm]
62
Material
Metal
  • CHRYSLER
    • NEON (PL)
      • 2.0 16V (107kW/145PS)
    • VOYAGER / GRAND VOYAGER III (GS_, NS_)
      • 2.0 i (98kW/133PS)
    • PT CRUISER (PT_)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
    • SEBRING (JR)
      • 2.0 (104kW/141PS)
    • SEBRING Kabriolets (JR)
      • 2.0 (104kW/141PS)
    • NEON II
      • 2.0 16V R/T (110kW/150PS)
      • 2.0 16V (97kW/131PS)
      • 2.0 16V R/T (112kW/152PS)
  • DODGE
    • NEON
      • 2.0 16V (107kW/145PS)
    • NEON II
      • 2.0 16V (98kW/133PS)
      • 2.0 16V (112kW/152PS)
    • STRATUS
      • 2.0 16V (98kW/133PS)