BLUE PRINT ADA105807 Gas Spring, Tailgate
Compatible with CHRYSLER VOYAGER IV (RG, RS) , DODGE CARAVAN (RG_) ,
inc. VAT 21%
In stock 5
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADA105807
Make BLUE PRINT
EAN 5050063150278
  • Direct replacement for original part
  • Ensures smooth tailgate operation
  • Provides reliable support when open
  • Durable construction for longevity
  • Restores convenient and safe tailgate function
  • Easy installation
Housing length [mm]
447,5
Length [mm]
656
Diameter of mounting points [mm]
18"
Housing diameter [mm]
2+2
Piston rod diameter [mm]
+10
Release force [N]
880
Installation side
from both sides
Lifting height [mm]
165
  • CHRYSLER
    • VOYAGER IV (RG, RS)
      • 2.4 (108kW/147PS)
      • 3.3 (128kW/174PS)
      • 2.5 CRD (105kW/141PS)
      • 3.3 AWD (128kW/174PS)
      • 2.8 CRD (110kW/150PS)
      • 2.5 CRD (88kW/120PS)
  • DODGE
    • CARAVAN (RG_)
      • 3.3 AWD (128kW/174PS)
      • 3.8 AWD (160kW/218PS)
      • 3.8 AWD (153kW/208PS)