Brake Discs ADA104317
Compatible with CHRYSLER 300C (LX, LE) , CHRYSLER 300C Touring (LX, LE) ,
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADA104317
Make BLUE PRINT
EAN 5050063619805
  • Direct replacement for original equipment.
  • Manufactured to high-quality standards.
  • Ensures reliable and consistent braking.
  • Durable construction for extended lifespan.
  • Optimized for heat dissipation.
  • Designed for a precise fit.
Brake disc thickness [mm]
3+2
Number of wheel rim holes
5
Thickness [mm]
5/8"
Inner diameter [mm]
162
Outer diameter [mm]
360
Bolt circle-Ø [mm]
115
Surface
coated
Brake disc type
with internal ventilation
Installation side
Front axle
Minimum thickness [mm]
[30
Centering diameter [mm]
72,5
  • CHRYSLER
    • 300C (LX, LE)
      • 3.0 V6 CRD (155kW/211PS)
      • 2.7 (142kW/193PS)
      • 5.7 (250kW/340PS)
      • 3.0 CRD (160kW/218PS)
      • 6.1 SRT8 (317kW/431PS)
    • 300C Touring (LX, LE)
      • 2.7 (142kW/193PS)
      • 5.7 (250kW/340PS)
      • 3.0 CRD (160kW/218PS)
      • 5.7 AWD (250kW/340PS)
      • 6.1 SRT8 (317kW/431PS)