PN ADA102131
Make BLUE PRINT
EAN 5050063217483
  • Effective contaminant removal
  • Protects engine components from wear
  • Ensures clean oil circulation
  • Promotes consistent engine performance
  • Durable construction for reliable operation
  • Designed for easy installation
  • Maintains engine health and longevity
Filter assembly
Filter cartridge
Inner diameter [mm]
23
Height [mm]
157
Outer diameter [mm]
50]
Additional article/Additional info 2
with sealing ring
  • JEEP
    • GRAND CHEROKEE IV (WK, WK2)
      • 3.6 V6 4x4 (210kW/286PS)
      • 3.6 V6 FlexFuel 4x4 (210kW/286PS)
      • 3.6 VVT 4x4 (213kW/290PS)
    • WRANGLER III (JK)
      • 3.6 V6 (209kW/284PS)
    • CHEROKEE (KL)
      • 3.2 V6 4x4 (200kW/272PS)
    • GLADIATOR Pick-up (JT_)
      • 3.6 VVT (213kW/290PS)
    • CHEROKEE VAN (KL)
      • 3.2 4x4 (200kW/272PS)
    • GRAND CHEROKEE VAN (WK2)
      • V6 VVT (210kW/286PS)
  • FIAT
    • FREEMONT (345_)
      • 3.6 4x4 (206kW/280PS)
      • 3.6 (206kW/280PS)
  • LANCIA
    • THEMA (LX_)
      • 3.6 (48, LX) (210kW/286PS)
    • VOYAGER Lielas ietilpības automobilis (404_)
      • 3.6 V6 (RT, 53) (208kW/283PS)
  • DODGE
    • CHARGER
      • 3.6 (218kW/296PS)
    • CHALLENGER Coupe
      • 3.6 (227kW/309PS)
    • DURANGO (WD)
      • 3.6 (216kW/294PS)
      • 3.6 AWD (216kW/294PS)
    • JOURNEY
      • 3.6 (211kW/287PS)
    • GRAND CARAVAN
      • 3.6 (211kW/287PS)
    • JOURNEY VAN (JC)
      • 3.6 FlexFuel Visu riteņu piedziņa (211kW/287PS)
  • CHRYSLER
    • 300C (LX)
      • 3.6 (210kW/286PS)
      • 3.6 (215kW/292PS)
    • GRAND VOYAGER V (RT)
      • 3.6 (208kW/283PS)
      • 3.6 (211kW/287PS)
    • PACIFICA (RU)
      • 3.6 (214kW/291PS)
      • 3.6 (205kW/279PS)