BLUE PRINT ADA102108 Oil Filter
inc. VAT 21%
In stock 14
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADA102108
Make BLUE PRINT
EAN 5050063608298
  • Effective contaminant removal for cleaner oil
  • Protects engine components from wear
  • Contributes to improved fuel efficiency
  • Ensures consistent engine performance
  • Durable construction for demanding conditions
  • Easy installation with a secure seal
  • Maintains optimal oil pressure
Filter assembly
Filter cartridge
Inner diameter [mm]
+35
Height [mm]
93
Outer diameter [mm]
62
Additional article/Additional info 2
with sealing ring
  • OPEL
    • ANTARA A (L07)
      • 2.4 (123kW/167PS)
      • 2.4 4x4 (123kW/167PS)
    • INSIGNIA A (G09)
      • 2.0 E85 Turbo (68) (162kW/220PS)
      • 2.0 Turbo 4x4 (68) (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (68) (162kW/220PS)
      • 2.0 Turbo 4x4 (68) (162kW/220PS)
      • 2.0 Turbo (68) (184kW/250PS)
    • INSIGNIA A Sports Tourer (G09)
      • 2.0 E85 Turbo (35) (162kW/220PS)
      • 2.0 Turbo 4x4 (35) (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (35) (162kW/220PS)
      • 2.0 Turbo 4x4 (35) (162kW/220PS)
      • 2.0 Turbo (35) (184kW/250PS)
    • INSIGNIA A Sedans (G09)
      • 2.0 Turbo E85 (69) (162kW/220PS)
      • 2.0 Turbo 4x4 (69) (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (69) (162kW/220PS)
      • 2.0 Turbo 4x4 (69) (162kW/220PS)
      • 2.0 Turbo (69) (184kW/250PS)
    • SPEEDSTER (E01)
      • 2.2 (R97) (108kW/147PS)
    • ASTRA G Coupe (T98)
      • 2.2 16V (F07) (108kW/147PS)
    • VECTRA B Hečbeka virsbūve (J96)
      • 2.2 i 16V (F68) (108kW/147PS)
    • VECTRA B (J96)
      • 2.2 i 16V (F19) (108kW/147PS)
    • VECTRA B Universālis (J96)
      • 2.2 i 16V (F35) (108kW/147PS)
    • ZAFIRA A Lielas ietilpības automobilis (T98)
      • 2.2 16V (F75) (108kW/147PS)
    • ASTRA G Kabriolets (T98)
      • 2.2 16V (F67) (108kW/147PS)
    • ASTRA G Hečbeka virsbūve (T98)
      • 2.2 16V (F08, F48) (108kW/147PS)
    • ASTRA G Sedans (T98)
      • 2.2 16V (F69) (108kW/147PS)
    • ASTRA G Universālis (T98)
      • 2.2 16V (F35) (108kW/147PS)
    • VECTRA C (Z02)
      • 2.2 16V (F69) (108kW/147PS)
      • 2.0 16V Turbo (F69) (129kW/175PS)
      • 2.2 DGi (F69) (114kW/155PS)
    • VECTRA C GTS (Z02)
      • 2.2 16V (F68) (108kW/147PS)
      • 2.0 16V Turbo (F68) (129kW/175PS)
      • 2.2 DGi (F68) (114kW/155PS)
    • SIGNUM Hečbeka virsbūve (Z03)
      • 2.2 direct (F48) (114kW/155PS)
      • 2.0 Turbo (F48) (129kW/175PS)
    • VECTRA C Universālis (Z02)
      • 2.2 direct (F35) (114kW/155PS)
      • 2.0 Turbo (F35) (129kW/175PS)
    • ZAFIRA / ZAFIRA FAMILY B (A05)
      • 2.2 (M75) (110kW/150PS)
    • GT Kabriolets (M07)
      • 2.0 (G67) (194kW/264PS)
    • ASTRA J GTC
      • 2.0 OPC Turbo (08) (206kW/280PS)
    • INSIGNIA A Country Tourer (G09)
      • 2.0 Turbo 4x4 (47) (184kW/250PS)
  • SAAB
    • 9-3 (YS3F, E79, D79, D75)
      • 2.0 t BioPower XWD (154kW/210PS)
      • 2.0 t BioPower XWD (120kW/163PS)
      • 2.0 t XWD (120kW/163PS)
      • 2.0 t Bio Power (162kW/220PS)
      • 2.0 t Bio Power (120kW/163PS)
      • 2.0 t (162kW/220PS)
      • 2.0 t (120kW/163PS)
      • 2.0 t XWD (162kW/220PS)
      • 2.0 t BioPower XWD (162kW/220PS)
      • 1,8t (110kW/150PS)
      • 2.0 t (154kW/210PS)
      • 2.0 t (129kW/175PS)
      • 2.0 t BioPower (129kW/175PS)
      • 2.0 t BioPower (147kW/200PS)
      • 2.0 t BioPower (154kW/210PS)
      • 2.0 t (177kW/241PS)
      • 2.0 Turbo XWD (154kW/210PS)
      • 2.0 t XWD (177kW/241PS)
      • 2.0 T16 (143kW/194PS)
    • 9-3 Universālis (E50)
      • 2.0 t Bio Power XWD (154kW/209PS)
      • 2.0 t (120kW/163PS)
      • 2.0 t BioPower (120kW/163PS)
      • 2.0 t (162kW/220PS)
      • 2.0 t XWD (162kW/220PS)
      • 2.0 t BioPower (162kW/220PS)
      • 2.0 t (110kW/150PS)
      • 2.0 t (129kW/175PS)
      • 2.0 t (154kW/209PS)
      • 2.0 t BioPower (129kW/175PS)
      • 2.0 t XWD (154kW/209PS)
      • 2.0 t (147kW/200PS)
      • 2.0 t (177kW/241PS)
      • 2.0 T16 (143kW/194PS)
    • 9-3 Kabriolets (YS3F)
      • 2.0 t (120kW/163PS)
      • 2.0 t BioPower (120kW/163PS)
      • 2.0 t (162kW/220PS)
      • 2.0 t BioPower (162kW/220PS)
      • 2.0 t (129kW/175PS)
      • 2.0 t (154kW/210PS)
      • 1,8t (110kW/150PS)
      • 2.0 Turbo Performance (185kW/252PS)
      • 2.0 t BioPower (129kW/175PS)
      • 2.0 (143kW/194PS)
      • 2.0 t BioPower (147kW/200PS)
    • 9-5 (YS3G)
      • 2.0 Turbo (162kW/220PS)
      • 2.0 t BioPower (162kW/220PS)
      • 2.0 Turbo XWD (162kW/220PS)
  • CHEVROLET
    • CAPTIVA (C100, C140)
      • 2.4 (123kW/167PS)
      • 2.4 4WD (123kW/167PS)
    • MALIBU (V300)
      • 2.4 (123kW/167PS)
    • HHR
      • 2.4 (125kW/170PS)
  • FIAT
    • CROMA (194_)
      • 2.2 16V (108kW/147PS)