ASHIKA Gas Spring, Tailgate/Trunk Lid (ZSA09118)
Compatible with SEAT EXEO ST (3R5) ,
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ZSA09118
Make ASHIKA
EAN 8052553514178
  • Direct replacement gas spring for tailgate/trunk lid
  • Ensures smooth opening and closing of the lid
  • Provides reliable support and controlled movement
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Designed for a precise fitment
  • Enhances convenience and safety when accessing cargo
  • Part code: ZSA09118
  • Brand: ASHIKA
Housing diameter [mm]
18"
Diameter [mm]
8
Length [mm]
490
Lifting height [mm]
189
Release force [N]
510
  • SEAT
    • EXEO ST (3R5)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (88kW/120PS)
      • 1.8 TSI (88kW/120PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)