ASHIKA Gas Spring, Hood ZSA01054
Compatible with ALPINA B5 (F10) , ALPINA B5 Universālis (F11) , BMW 5 (F10) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ZSA01054
Make ASHIKA
EAN 8052553493718
  • Direct replacement for original hood gas spring
  • Ensures smooth and controlled hood operation
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Easy installation
  • Restores original lifting support
  • Designed for specific vehicle fitment
  • ASHIKA quality and reliability
Housing diameter [mm]
18"
Diameter [mm]
8
Length [mm]
311
Lifting height [mm]
99
Release force [N]
400
Installation side
front
  • ALPINA
    • B5 (F10)
      • BITURBO (397kW/540PS)
      • BITURBO (373kW/507PS)
      • BITURBO (441kW/600PS)
    • B5 Universālis (F11)
      • BITURBO (397kW/540PS)
      • BITURBO (373kW/507PS)
      • BITURBO (441kW/600PS)
    • D5 Touring (F11)
      • BITURBO (257kW/350PS)
    • D5 (F10)
      • BITURBO (257kW/350PS)
    • B6 Coupe (F13)
      • BITURBO (397kW/540PS)
      • BITURBO (441kW/600PS)
    • B6 Kabriolets (F12)
      • BITURBO (397kW/540PS)
      • BITURBO (441kW/600PS)
    • B6 Gran Coupe (F06)
      • BITURBO Visu riteņu piedziņa (397kW/540PS)
      • BITURBO Visu riteņu piedziņa (441kW/600PS)
  • BMW
    • 5 (F10)
      • 525 d xDrive (155kW/211PS)
      • 525 d (155kW/211PS)
      • 520 i (120kW/163PS)
      • M 550 d xDrive (280kW/381PS)
      • 535 i xDrive (225kW/306PS)
      • 520 i (135kW/184PS)
      • 528 i (180kW/245PS)
      • 528 i xDrive (180kW/245PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 525 d (160kW/218PS)
      • 525 d xDrive (160kW/218PS)
      • 530 d (190kW/258PS)
      • 530 d xDrive (190kW/258PS)
      • 535 d (230kW/313PS)
      • 535 d xDrive (230kW/313PS)
      • ActiveHybrid (250kW/340PS)
      • M5 (412kW/560PS)
      • 523 i (150kW/204PS)
      • 528 i (190kW/258PS)
      • 535 i (225kW/306PS)
      • 550 i (300kW/408PS)
      • 520 d (135kW/184PS)
      • 525 d (150kW/204PS)
      • 530 d (180kW/245PS)
      • 550 i xDrive (300kW/408PS)
      • 535 d (220kW/299PS)
      • 550 i (330kW/449PS)
      • 550 i xDrive (330kW/449PS)
      • 520 d xDrive (135kW/184PS)
      • 518 d (105kW/143PS)
      • M5 Competition (423kW/575PS)
      • 518 d (110kW/150PS)
      • 520 d (140kW/190PS)
      • 520 d xDrive (140kW/190PS)
      • M5 30th Anniversary (441kW/600PS)
      • 535 i (240kW/326PS)
      • 535 i xDrive (240kW/326PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 518 d (100kW/136PS)
      • 520 d xDrive (120kW/163PS)
      • 530 d (210kW/286PS)
      • 530 d xDrive (210kW/286PS)
      • 520 d (147kW/200PS)
      • 520 d xDrive (147kW/200PS)
      • 520 d (155kW/211PS)
      • 520 d xDrive (155kW/211PS)
      • 530 i (190kW/258PS)
    • 6 Coupe (F13)
      • 640 d xDrive (230kW/313PS)
      • 640 i (235kW/320PS)
      • 650 i (300kW/408PS)
      • 650 i xDrive (300kW/408PS)
      • 640 d (230kW/313PS)
      • 650 i (330kW/449PS)
      • 650 i xDrive (330kW/449PS)
      • 640 i xDrive (235kW/320PS)
    • 6 Kabriolets (F12)
      • M6 (412kW/560PS)
      • 640 d xDrive (230kW/313PS)
      • 640 i (235kW/320PS)
      • 650 i (300kW/408PS)
      • 640 d (230kW/313PS)
      • 650 i xDrive (300kW/407PS)
      • 650 i xDrive (330kW/449PS)
      • 650 i (330kW/449PS)
      • 640 i xDrive (235kW/320PS)
      • M6 Competition (423kW/575PS)
      • M6 Competition (441kW/600PS)
    • 5 Touring (F11)
      • M 550 d xDrive (280kW/381PS)
      • 520 i (135kW/184PS)
      • 528 i (180kW/245PS)
      • 528 i xDrive (180kW/245PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 550 i (300kW/408PS)
      • 525 d (160kW/218PS)
      • 525 d xDrive (160kW/218PS)
      • 530 d (190kW/258PS)
      • 530 d xDrive (190kW/258PS)
      • 535 d (230kW/313PS)
      • 535 d xDrive (230kW/313PS)
      • 535 i xDrive (225kW/306PS)
      • 523 i (150kW/204PS)
      • 528 i (190kW/258PS)
      • 535 i (225kW/306PS)
      • 520 d (135kW/184PS)
      • 525 d (150kW/204PS)
      • 530 d (180kW/245PS)
      • 535 d (220kW/299PS)
      • 550 i (330kW/449PS)
      • 520 d xDrive (135kW/184PS)
      • 518 d (105kW/143PS)
      • 518 d (110kW/150PS)
      • 520 d (140kW/190PS)
      • 520 d xDrive (140kW/190PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 518 d (100kW/136PS)
      • 520 d xDrive (120kW/163PS)
      • 525 d (155kW/211PS)
      • 525 d xDrive (155kW/211PS)
      • 535 i (240kW/326PS)
      • 535 i xDrive (240kW/326PS)
      • 530 d (210kW/286PS)
      • 530 d xDrive (210kW/286PS)
      • 520 d (155kW/211PS)
      • 520 d xDrive (155kW/211PS)
      • 520 d (147kW/200PS)
      • 520 d xDrive (147kW/200PS)
      • 518 d (120kW/163PS)
      • 530 i (190kW/258PS)
    • 6 Gran Coupe (F06)
      • 640 i (235kW/320PS)
      • 650 i (330kW/449PS)
      • 650 i xDrive (330kW/449PS)
      • 640 d (230kW/313PS)
      • 640 i xDrive (235kW/320PS)
      • 640 d xDrive (230kW/313PS)
      • M6 (412kW/560PS)
      • M6 Competition (423kW/575PS)
      • M6 Competition (441kW/600PS)